01. júna 2016
Archívne foto Foto: climatepolicyinitiative.orgParíž 1. júna (TASR) - Vlády musia využiť všetky prostriedky, ktoré majú k dispozícii, aby pomohli globálnej ekonomike dostať sa z pasce nízkeho rastu. Svetové hospodárstvo ohrozujú veľké riziká ako napríklad brexit alebo spomalenie rastu rozvíjajúcich sa ekonomík, uviedla Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Informovala o tom agentúra RTTNews.
OECD vo svojich jarných prognózach nezmenila svoje rastové predpovede pre globálnu ekonomiku. V tomto roku počíta s nárastom o 3 % a v budúcom roku o 3,3 %.
"
Čím dlhšie zostane globálna ekonomika v tejto pasci nízkeho rastu, tým bude pre vlády ťažšie plniť základné sľuby," uviedla hlavná ekonómka OECD Catherine Mannová. "
Dôsledkami politickej nečinnosti budú slabšie profesijné vyhliadky pre dnešných mladých ľudí, ktorí už krízou veľa vytrpeli, a nižšie dôchodky budúcich penzistov."
Podľa generálneho tajomníka OECD Ángela Gurríu "
vlády musia koordinovane a koherentne využiť všetky politické nástroje, ktoré majú v rukách". V súčasnosti sú už jasné limity monetárnych stimulov. "
Preto je potrebné energickejšie presadzovanie fiškálnych a štrukturálnych opatrení ako doplnku k menovej politike."
Správa OECD tiež varovala pred takzvaným brexitom, teda vystúpením Británie z Európskej únie (EÚ). Brexit by mal negatívny vplyv na britskú ekonomiku rovnako ako ostatné európske krajiny a zvyšok sveta.
"
Brexit by vyvolal ekonomickú neistotu a pribrzdil by rast obchodu, pričom globálne vplyvy by boli ešte silnejšie, ak vystúpenie Británie z EÚ spôsobí volatilitu na finančných trhoch," uviedla OECD. "
Do roku 2030 bude postbrexitové HDP Británie o 5 % nižšie než v prípade, ak by krajina zostala v Európskej únii."
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR