|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Streda 22.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Zora
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
02. januára 2006
Odvčera - 1. januára 2006 - je život na Slovensku opäť drahší.
Vzrástli ceny najzákladnejších životných potrieb - plynu, tepla, energií a vody.
Zdieľať
O najvýraznejšie zdražovanie sa zaslúžia služby, ktoré sú v porovnaní s priemerom v Európskej únii výrazne podhodnotené.
Už sme si na Slovensku zvykli na to, že s Novým rokom rastú ceny najzákladnejších životných potrieb - plynu, tepla, energií či vody. Rovnako sa 1. januára zvyknú meniť aj sadzby spotrebných daní, ktoré majú priamy dosah na cenu niektorých výrobkov. Keďže výrobcovia a úrady ostali verní tejto tradícii, na tomto mieste si zrekapitulujeme položky, ktoré sú odvčera drahšie.
Elektrina
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví rozhodol o zvýšení cien elektriny pre domácnosti. Odberatelia Západoslovenskej energetiky platia o 3,4 percenta viac, na strednom Slovensku je cena vyššia o 5,7 % a na východe nastalo najväčšie zdraženie - až o 6,7 percenta.
Plyn
Cena plynu pre domácnosti stúpne o 5,84 percenta. Čím menej odoberáte, tým je zvýšenie väčšie. Domácnosť, ktorá plynom iba varí, sa musí pripraviť na zdraženie o štvrtinu. Na zdražovanie plynu majú najväčší vplyv cena ropy a kurz dolára. Obe sa v roku 2005 vyvíjali nepriaznivo, preto plyn zdražel už na jeseň. Októbrové zdraženie pritom presiahlo 20 percent.
Voda
Najvyššie zdraženie možno očakávať pri vode. Na väčšine územia vodárne pristúpili k nepopulárnemu kroku zjednotenia cien pre domácnosti a firmy. Domácnosti tak zaplatia za každý liter vody o 23,3 percenta navyše. Zdraželo najmä „stočné“. Až o 35,9 percenta. Kubík vody tak v priemere bude stáť 47,63 Sk, kým dnes nás vyjde na 38,64 Sk.
Teplo
Cena tepla sa líši od teplárne k teplárni. Priemer zdraženia pre celé Slovensko je 17 percent. Na metodike ÚRSO je obzvlášť zábavný fakt, že dodávatelia tepla môžu do zvýšenej ceny započítať aj investície do úspornejších zariadení na výrobu tepla. Teda ak tepláreň dokáže po rekonštrukcii spáliť menej plynu, môže od zákazníka pýtať viac za jeho dodávku. Cena za jeden GJ dosiahne úroveň 620 korún. Približne o toľko stúpnu aj zálohové platby v porovnaní s januárom 2005. Niektoré teplárne zdražovali už na jeseň.
Súdne poplatky
Aby štát neostal mimo trendu, viac peňazí z našich vreciek vytiahne napríklad pri súdnych poplatkoch. Zámer ministra spravodlivosti Daniela Lipšica, aby ľudia neotravovali súdy svojimi spormi sa asi naplní. Zdražia rozvody, ale aj napríklad agenda na podnikanie. Prvý zápis akciovej spoločnosti bude stáť 25-tisíc Sk, iných právnických osôb 10-tisíc Sk a fyzickej osoby podnikateľa 5 000 Sk. Štát, samozrejme, nemieni garantovať rýchlosť súdneho konania.
Správne poplatky
Viac bude stáť aj vybavovanie dokladov. Za nový občiansky preukaz zaplatíme o sto korún viac. Zvyšujú sa aj poplatky za vydanie duplikátu občianskeho preukazu. V prípade straty je stanovený poplatok za vydanie nového občianskeho preukazu na 500 Sk, ak občan stratí občiansky preukaz v priebehu dvoch rokov, suma sa zvyšuje na tisíc korún. Novela ďalej zvyšuje poplatok za vydanie vodičského a medzinárodného vodičského preukazu zo 100 na 200 korún. Za žiadosť o vydanie zbrojného preukazu sa podľa normy bude platiť 500 korún.
Poštovné
Zmeny nastali aj v prípade poštovného. Slovenská pošta zrušila hmotnostnú kategóriu listov do 20 gramov a nahradila ju sadzbou do 50 g. Hoci pri listoch II. triedy zdraženie nenastalo, aj tak budú ľudia, ktorí doteraz platili za listy 9 Sk, platiť 10 Sk práve pre zmenu kategorizácie. Ceny sa menili aj pri balíkoch a listoch iných tried.
Zákonné poistky
V priemere o 10 percent sa zvýšili aj ceny povinného zmluvného poistenia. Keďže každá poisťovňa používa svoj vlastný systém zliav a bonusov, nedajú sa medzi sebou porovnávať.
Káblovka
Okrem najväčšieho pravádzkovateľa káblovej televízie UPC avizovali zdražovanie, hoci nie hneď od Nového roka, aj iné spoločnosti ponúkajúce televízne programy po drôte.
Šperky
Cena zlata - 500 dolárov za troyskú uncu - je najvyššia za posledné dve dekády a odborníci nevylučujú, že do šiestich rokov dosiahne cenu 1 000 dolárov za uncu. Ceny zlata dvíha sektor informačných technológií, podľa Petra Mezovského z trenčianskeho Zlatokovu zdražia však asi aj šperky: „Ak cena zlata ostane na úrovni, ktorú dosahuje za posledného pol druha mesiaca, pravdepodobne sa zdražovaniu navyhneme. Ak aj v januári bude cena materiálu dosahovať dnešné hodnoty, zvýšenie cien výrobkov bude asi o 6 až 7 percent.“
Cestovanie po diaľnici
Hoci vo volebnom roku ostane cena diaľničnej známky pre osobné autá bez zmeny, dodávky a kamióny zaplatia viac.
Alkohol a cigarety
Škatuľka 20 lacnejších cigariet je drahšia približne o 7 Sk, za luxusnejšie značky zaplatíme o 9 až 10 Sk viac. Môže za to spotrebná daň, ktorá narástla v priemere o 15 percent. Táto daň sa zmenila aj pri alkoholických nápojoch. Jej zvýšenie znamená, že 0,7-l fľaša 40-percentného alkoholu od januára zdražie o 9 Sk. Odhaduje sa, že do štátneho rozpočtu na základe tohto zvýšenia pritečie vyše pol miliardy korún. Naozaj silný dôvod na novoročné predsavzatie: „prestanem piť a fajčiť“.
Čo nezdražie
Môžeme sa tešiť aspoň z toho, že napríklad telekomunikačné služby nezdražejú. Môže za to relatívne silná konkurencia v tomto segmente na jednej strane a vysoká ziskovosť či už mobilných alebo fixných operátorov. Rovnako sa nedá predpokladať veľké zdražovanie v prípade elektroniky, automobilov, oblečenia či potravín.
Tento rok najvýraznejšie zdražejú služby
Analytik Tatra banky Elizej Macho predpokladá, že najvýraznejšie budúcoročnou infláciou, a teda aj cenami, pohne práve januárové zdraženie energií: „Predpokladáme, že na výške inflácie sa odrazí približne 1,4 percenta a doznievať bude až v marci.“
Ceny potravín by mali byť stabilné alebo rásť len mierne. E. Macho: „Závisí to od kurzu koruny. Očakávame, že sa bude pohybovať niekde medzi 37,80 až 38,50 za euro a výraznejšie posilní až ku koncu roka. Po parlamentných voľbách opadne neistota z politického vývoja.“
Rovnako by sa mali vyvíjať aj ceny spotrebného tovaru. Väčšina z nich je závislá od dovozu, a preto pre tieto položky v nákupnom košíku bude dôležité, či koruna dokáže udržať svoju dnešnú hodnotu voči euru. Ku koncu roka by mohol nastať mierny pokles cien týchto výrobkov.
Mierny, ale tentoraz nárast cien, predpokladá E. Macho v prípade dopravy. S novými cenníkmi sa dá očakávať, že dopravcovia budú musieť zohľadniť zvýšené ceny vstupov, najmä palív.
O najvýraznejšie zdražovanie sa však zaslúžia služby, ktoré sú v porovnaní s priemerom Európskej únie výrazne podhodnotené. „Ceny v holičstve, manikúre, u natierača, v reštauráciách dosahujú len 30-40 percent priemeru EÚ. A títo ľudia majú záujem priblížiť sa k tomuto priemeru. Dá sa očakávať, že v priebehu roka ceny služieb výrazne stúpnu,“ dodal E. Macho.
(hll, bar)