Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. júla 2009

Odtajniť zmluvu medzi JAVYS a ČEZ sa stále nepodarilo



Akcionársku zmluvu medzi Jadrovou vyraďovacou spoločnosťou, a.s. (JAVYS) a českou ...



Zdieľať
Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ JAVYS, a.s. Ján Valko a minister hospodárstva SR Ľubomír JahnátekBRATISLAVA 17. júla (WEBNOVINY) - Akcionársku zmluvu medzi Jadrovou vyraďovacou spoločnosťou, a.s. (JAVYS) a českou energetickou skupinou ČEZ na základe ktorej má vzniknúť spoločný podnik pre potreby výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, sa nepodarilo odtajniť ani po zhruba mesiaci a pol od jej podpisu. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca firmy JAVYS Dobroslav Dobák na úplnom zverejnení akcionárskej zmluvy sa stále pracuje. "Uvedená téma je jedným z bodov aktuálne prebiehajúcich rokovaní oboch akcionárov. Ihneď po ich ukončení, ktoré sa očakáva v dohľadnom čase, bude verejnosť informovaná," dodal Dobák.


Česká skupina ČEZ sa k danej problematike nechcela vyjadriť. "Ďakujeme za vaše otázky, nebudeme sa k nim v túto chvíľu akokoľvek vyjadrovať," reagovala pre agentúru SITA hovorkyňa ČEZ Eva Nováková. Vo zverejnenej akcionárskej zmluve sú napríklad vyčiernené časti bodov pod názvami Financovanie projektu, Vkladaný majetok, Finančný plán, Zvyšovanie základného imania, či výška sankcií pri prípadnom porušení zmluvných podmienok. JAVYS tvrdil, že niektoré časti zmluvy boli označené ako obchodné tajomstvo a zostali nezverejnené na základe požiadavky českej strany. Pri samotnom podpise akcionárskej zmluvy požiadal oboch akcionárov, aby zmluva bola zverejnená v plnom rozsahu, aj slovenský premiér Robert Fico. Zástupcovia JAVYS a energetickej skupiny ČEZ podpísali akcionársku zmluvu 29. mája tohto roka pri príležitosti 4. zasadania Európskeho jadrového fóra. Podľa zverejnenej akcionárskej zmluvy v spoločnom podniku bude mať JAVYS 51-percentný podiel a skupina ČEZ bude vlastniť 49 % akcií. Spoločnosť JAVYS, ktorú plne kontroluje slovenský štát, je podľa zmluvy pripravená poskytnúť investičnú príležitosť a vložiť do spoločného projektu potrebné pozemky a skupina ČEZ je pripravená zaistiť odborné vedenie projektu výstavby novej jadrovej elektrárne po technologickej stránke a podieľať sa na financovaní. "Manažérska kontrola spoločnosti bude fungovať na princípe rovnosti oboch partnerov, ktorý sa premieta do všetkých orgánov spoločnosti, predseda predstavenstva bude však volený spomedzi zástupcov JAVYS," uviedol po podpise zmluvy Dobák.

Podľa slov ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka výstavba novej jadrovej elektrárne by mala stáť 4 až 6 mld. eur. Prípravné práce podľa analýz ministerstva hospodárstva by pritom mali stáť približne 232,357 mil. eur. V zmluve sa uvádza, že pri financovaní projektu výstavby novej jadrovej elektrárne budú uprednostnené cudzie zdroje pred vlastnými zdrojmi oboch spoločností. Harmonogram projektu výstavby novej jadrovej elektrárne na mieste odstavovanej Jadrovej elektrárne V1 Jaslovské Bohunice bude stanovený po dokončení štúdie realizovateľnosti v roku 2010. "Účelom štúdie realizovateľnosti je preskúmanie podmienok lokality, zhodnotenie vhodnosti jednotlivých dostupných technológií pre danú lokalitu, popis organizácie projektu či obchodné zabezpečenie, financovanie a ekonomické hodnotenie projektu," dodal Dobák. Nová jadrová elektráreň by mala byť postavená do roku 2020, pričom prípravná fáza by mala trvať do roku 2014, kedy by sa mala začať aj jej výstavba.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Topoľčiansku nemocnicu čaká súd pre platby za energie
<< predchádzajúci článok
Motorkár nezabrzdil, zrážku neprežil