Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. septembra 2013

Odstúpenie Bašára Asada by nebolo najlepším riešením, tvrdí Kissinger



Odstúpenie sýrskeho prezidenta Bašára Asada by nebolo najlepším riešením situácie v krajine, domnieva sa bývalý šéf americkej diplomacie Henry Kissinger. Jeho slová zazneli v nedeľu v rozhovore pre ...



Zdieľať
Washington 23. septembra (TASR) - Odstúpenie sýrskeho prezidenta Bašára Asada by nebolo najlepším riešením situácie v krajine, domnieva sa bývalý šéf americkej diplomacie Henry Kissinger. Jeho slová zazneli v nedeľu v rozhovore pre americkú stanicu CBS, informovala agentúra ITAR-TASS.

Henry Kissinger Foto: TASR/AP
 

Kissinger zdôraznil, že sýrsku občiansku vojnu nepovažuje za boj medzi prezidentom Asadom a sýrskym ľudom. Podľa Kissingera ide skôr o konflikt medzi šiitskou sektou alavitov, do ktorej patrí Asadova rodina, a sunnitmi, "preto odchod jedného človeka by problém nevyriešil".

Sýrsky paradox, pokračoval Kissinger, spočíva v tom, že občiansky zmier je závislý od koexistencie medzi oboma skupinami. Úplné víťazstvo jednej strany by tak podľa neho s vysokou pravdepodobnosťou viedlo k masakru.

Kissinger sa domnieva, že Asadov režim na 90 percent vyhovie požiadavkám rusko-americkej dohody umiestniť sýrske chemické zbrane pod medzinárodnú kontrolu. Je presvedčený, že likvidácia chemického arzenálu je v záujme Ruska. Moskve podľa neho možno dôverovať, keď sa hovorí o "presadzovaní jej záujmov".


V občianskej vojne v Sýrii sa používajú aj ženské zbrane

Tuniský minister vnútra Lutfí bin Džiddú informoval, že mnohé Tunisanky odchádzajú do Sýrie, aby tam uspokojovali sexuálne potreby islamistických povstalcov. Keď otehotnejú, vracajú sa do Tuniska.

Ako napísal francúzsky internetový server LePoint.fr, tuniské ženy, ktoré sa dali na džihád sexom (džihád niká), majú pohlavný styk "s 20, 30 i 100" džihádistami, uviedol tuniský minister pred poslancami parlamentu, pričom nespresnil, či tieto čísla zodpovedajú počtu súloží za deň.

Džihád niká umožňuje mimomanželský pohlavný styk s viacerými partnermi a niektorými salafistickými náboženskými hodnostármi je považovaný za legitímnu formu svätej vojny.

Minister nekonkretizoval počet žien, ktoré sa do Sýrie vydali viesť tento druh džihádu. Tuniská tlač však nedávno informovala o stovkách žien, ale aj o stovkách Tunisanov, ktorí odišli do Sýrie bojovať proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Džiddú odhaduje, že od jeho uvedenia do úradu v marci toho roku kontroly na letiskách v Tunisku zabránili vycestovať do Sýrie asi 6000 mladým Tunisankám. Úrady dôsledne kontrolujú aj mladých mužov, u ktorých je podozrenie, že by mohli do cudziny cestovať s cieľom pripojiť sa k islamistickým povstalcom v Sýrii. Podľa tuniskej tlače mladí Tunisania do Sýrie cestujú cez tretie krajiny, najčastejšie cez Turecko či Líbyu.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vladimir Putin: Sýrsky chemický útok bol provokáciou povstalcov (19. 9. 2013)
 V Sýrii je nový druh vojny, vyhlásil prezident al-Asad (19. 9. 2013)
 Bašár Asad vyhlásil, že správa OSN o chemickom útoku je nerealistická (19. 9. 2013)
 Sýria predložila Rusku dôkazy, že chemický útok spáchali povstalci (18. 9. 2013)
 Dnes sa dozvieme, či Sýria použila proti obyvateľstvu chemické zbrane (16. 9. 2013)
 Senátor McCain označil dohodu o Sýrii za slepú uličku (15. 9. 2013)
 Obama upustil od zámeru, aby bola v rezolúcia OSN o Sýrii hrozba útoku (14. 9. 2013)
 Sýrski povstalci žiadajú USA, aby splnili sľub a poslali im zbrane (13. 9. 2013)
 OSN: Sýria bude riadnym členom Dohovoru o chemických zbraniach (13. 9. 2013)
 Kerry a Lavrov budú rokovať o ruskom pláne pre Sýriu (12. 9. 2013)



nasledujúci článok >>
V budove na Radlinského ul. v Bratislave našli biely prášok
<< predchádzajúci článok
Oskar Dobrovodský sa bude uchádzať o post predsedu BSK