Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

27. novembra 2006

ODPADY: Začína sa projekt likvidácie nebezpečných bifenylov



Do roku 2010 by malo Slovensko šetrne zlikvidovať 3 500 ton nebezpečných polychlórovaných bifenylov



Zdieľať
Slovensko bude ako prvá krajina v Európe likvidovať nebezpečné polychlórované bifenyly (PCB) ekologicky šetrnejšou nespaľovacou technológiou. Médiá o tom dnes na tlačovej konferencii informoval štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Jaroslav Jaduš. Na Slovensku treba v zmysle Štokholmského dohovoru do roku 2010 zlikvidovať celkovo 3 500 ton PCB. Obsahujú ich najmä kondenzátory a transformátory používané v energetike a odpady z poľnohospodárstva, najmä zásoby znečistených hydraulických a transformátorových olejov, spresnil manažér projektu Martin Murín. Vyše 25 rokov vyrábali PCB v Chemku Strážske, kde je aj dnes ich najväčšie množstvo a okolie je najviac kontaminovaným územím. Preto sa Chemko stane centrom likvidácie PCB.

Do dvoch týždňov by mal byť podľa Murína vyhlásený medzinárodný tender na výber technologického zariadenia, ktoré by malo zabezpečiť šetrnú deštrukciu PCB na čiastkové zložky, bezpečné na ďalšie využitie. Polovicu z rozpočtu dvadsiatich miliónov dolárov na tento projekt poskytne Globálny environmentálny fond, druhú polovicu zabezpečí vláda, konzorcium verejného sektora (Košický samosprávny kraj, mesto Michalovce, Východoslovenská vodárenská spoločnosť) a konzorcium súkromného sektora, najmä samotné Chemko.

Po likvidácii PCB z technologických zariadení by podľa Jaduša mala prísť na rad dekontaminácia pôdy a vôd v okolí Strážskeho, vrátane Zemplínskej Šíravy. Murín pripomenul, že na Šírave je pre kontamináciu povolené len športové rybárstvo, ulovené ryby treba pustiť späť do vody. "Rekordérom Šíravy je ryba, ktorej kontaminácia 45-tisíckrát prekročila bezpečnú normu," dodal Murín. "Nechceme ľudí strašiť, ale upozorniť ich na potenciálne nebezpečenstvo," povedal Jaduš a dodal, že okrem PCB by sa mali v Strážskom likvidovať aj ďalšie perzistentné organické látky (POPs), vrátane početných skládok nebezpečných pesticídov, používaných v minulosti v poľnohospodárstve.

POPs sú veľmi stabilné zlúčeniny, odolné voči rozkladu. Pretrvávajú dlhodobo v životnom prostredí a v tkanivách ľudí a živočíchov, pretože organizmus ich nedokáže jednoduchou cestou vylučovať. POPs sú toxické. Ak ich hladiny prekročia kritickú hodnotu, môže dôjsť k trvalému poškodeniu zdravia - poruchy správania, spomalenie vývoja, poškodenie plodu, poruchy imunity, poruchy žliaz tvoriacich hormóny, niektoré sú podozrivé z vyvolávania rakoviny. PCB, ktoré patria medzi POPs, sa u človeka kumulujú najmä v tukovom tkanive, vrátane tukových buniek materského mlieka, čo môže negatívne ovplyvniť vývin detí.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Popol z Etny zastavil prevádzku letiska v Catanii
<< predchádzajúci článok
FLAŠÍKOVÁ-BEŇOVÁ: Vyzýva na stiahnutie nominanta Smeru M. Reháka