Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. mája 2015

Oddialenie transformácie SAV je sklamaním, tvrdí jej predseda Šajgalík



Pavol Šajgalík, kandidát na predsedu SAV



Zdieľať
Pavol Šajgalík, kandidát na predsedu SAV Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 12. mája (TASR) – Predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík je sklamaný z toho, že pracoviská SAV k 1. januáru 2016 nestihnú prejsť transformáciou na verejné výskumné inštitúcie (VVI). Ministerstvo školstva už potvrdilo, že zákon, ktorý im to mal umožniť, sa tento rok prijať nestihne.


Zákon o verejných výskumných inštitúciách pripravoval od jesene minulého roka rezort školstva práve v spolupráci so SAV. "V princípe som veľmi sklamaný, pretože naozaj ten proces sa rodil veľmi ťažko, ale nakoniec sme dosiahli zhodu na úrovni ministerstva školstva," uviedol pre TASR Šajgalík. Podľa jeho slov už vedci mali plány, ako sa pretransformujú na VVI. "Pevne verím, že (proces, pozn. TASR) nie je skončený, ale že je iba prerušený," dodal.

Zastavenie procesu transformácie podľa Šajgalíka spôsobí viacero komplikácií a okrem iného uberie aj entuziazmus vedcom. "Počítali sme s novým systémom trebárs rozdeľovania financií v rámci SAV, ktorý ale je do veľkej miery možný iba v právnej forme verejnovýskumných inštitúcií. Čiže aj tento proces bude trošku pribrzdený, a tým pádom možno zápal na zmenu SAV na modernú, dynamickú výskumnú inštitúciu bude predsa len trošku spomalený," vysvetlil Šajgalík.

Zákon o verejných výskumných inštitúciách pritom už prešiel pripomienkovým konaním aj legislatívnou radou vlády. Na rokovanie vlády však už zaradený nebol. "V princípe, ako som bol informovaný, ten proces prebieha tak, keď legislatívna rada vlády schváli nejaký nový zákon, tak potom vlastne už iba príslušný poradca pre danú oblasť materiál má pripraviť do vlády a pravdepodobne toto sa nestalo," povedal Šajgalík.

Ministerstvo školstva konštatuje, že od medzirezortného pripomienkového konania k návrhu zákona existovali výhrady. Tie sa týkali najmä foriem hospodárenia s majetkom verejných výskumných inštitúcií. Na rozdiel od doterajších výskumných organizácií, ktoré sú rozpočtovými alebo príspevkovými organizáciami, by verejná výskumná inštitúcia podľa návrhu zákona disponovala vlastným majetkom.

"Ministerstvo školstva sa domnieva, že nie je priestor na to, aby sa tento rok stihol prijať zákon a zároveň mohla k 1.1.2016, teda k začiatku nového rozpočtového roku, úspešne prebehnúť transformácia SAV,"
vysvetlila pre TASR hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Zákon mal zaviesť typ právnickej osoby, a to verejné výskumné inštitúcie, a zároveň upraviť financovanie takýchto inštitúcií. VVI by sa napríklad okrem financovania zo štátneho rozpočtu mohli uchádzať aj o ďalšie prostriedky z verejných zdrojov. Takéto inštitúcie by mohli aj podnikať.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Porsche, dcéra Volkswagenu, v apríli prudko zvýšila odbyt vozidiel
<< predchádzajúci článok
NITRA: Objekt služieb pre turistov na hrade poslúži od budúceho roka