10. apríla 2019
Ilustračné foto. Foto: TASR/APBratislava 10. apríla (TASR) - Pri domácom násilí sa môže stať spoločné dieťa obete a násilníka najväčšou zbraňou. Upozorňujú na to členky Krízového intervenčného tímu (KIT) mimovládnej organizácie ADRA Slovensko.
"Človek, ktorý svoju obeť ohrozuje, ju nechce nechať len tak odísť. A počas boja o opatrovníctvo nemusí sudkyňa rozhodnúť v prospech nenásilného rodiča," dodávajú.
Na tento problém poukazuje aj film Striedavá starostlivosť, ktorý chce KIT premietať v druhej polovici apríla v Bratislave. Po ňom bude nasledovať diskusia s odborníčkami KIT-u.
"Domáce násilie je, bohužiaľ, súčasťou našej spoločnosti. Avšak stále v ľuďoch prevláda strach hovoriť o tom nahlas. Obeť, tretie osoby či štát k tomu vedú rôzne dôvody, no je nevyhnutné pochopiť, že práve takýmto mlčaním sa obeti nedokáže pomôcť," vysvetľuje právnička a zakladateľka KIT-u Daniela Borzová.
Členky tímu sa preto snažia tému domáceho násilia a sexuálneho obťažovania zviditeľniť. Organizujú vzdelávacie podujatia, prednášky a diskusie po celom Slovensku, od začiatku roka ich absolvovali päť. Hovoria na nich aj o tom, ako násiliu predchádzať a ako pomáhať obetiam takýchto vzťahov. Okrem tohto aktuálne poskytujú komplexné právne a psycho-sociálne služby skoro štyrom desiatkam osôb.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR