Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

16. januára 2013

Odborníci varujú pred návratom záškrtu



Slovenskí lekári upozorňujú, že v prípade zníženia očkovacej disciplíny by mohlo na Slovensku znova dôjsť k epidémii záškrtu (dyftérie). Toto bakteriálne ochorenie pritom na ...



Zdieľať
ockovanie BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) - Slovenskí lekári upozorňujú, že v prípade zníženia očkovacej disciplíny by mohlo na Slovensku znova dôjsť k epidémii záškrtu (dyftérie).


Toto bakteriálne ochorenie pritom na Slovensku naposledy zaznamenali v roku 1980.

Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedla predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková, pôvodcom záškrtu je baktéria Corynobacterium diphteriae.

Tá produkuje toxín spôsobujúci závažné komplikácie ako sú zápal srdcového svalu, nervového tkaniva a obličiek. Inkubačný čas záškrtu je veľmi krátky (1 až 4 dni), a preto sa epidémia v neočkovaných komunitách šíri veľmi rýchlo. Baktéria sa najčastejšie usádza na mandliach, menej často na sliznici nosa, hrtanu, očných spojivkách alebo koži.

Prvé príznaky ochorenia sú podobné angíne, keď zvýšenú teplotu sprevádzajú bolesť v hrdle, problémy s prehĺtaním, nechutenstvo a malátnosť. Na postihnutých miestach sa objavia pablany, ktoré bránia dýchaniu a prehĺtaniu. V prvom štádiu sa dá toto ochorenie úspešne liečiť antibiotikami, niekedy však záškrt prerastie do zhubnej podoby a môže viesť až k úmrtiu pacienta.

Najúčinnejšou prevenciou pred týmto závažným ochorením je očkovanie, s ktorým sa na území bývalého Československa začalo v roku 1946 a v súčasnosti je povinné. Vďaka tomu sa záškrt na Slovensku od roku 1980 nevyskytol. Avšak v krajinách, kde zaočkovanosť nie je príliš vysoká, dochádza aj v 21. storočí k lokálnym epidémiám. V rámci Európskej únie (EÚ) je takýmto prípadom Lotyšsko, kde po zániku Sovietskeho zväzu došlo k rozpadu vakcinačných schém a v rokoch 1993 až 2001 tam zaznamenali takmer 1300 prípadov záškrtu.

Od roku 2002 do roku 2012 to bolo ďalších 212 prípadov, z ktorých 18 sa skončilo úmrtím pacienta. Lotyšsko je tak jedinou krajinou EÚ, kde každoročne evidujú nové prípady tohto ochorenia. Krištúfková preto varuje, aby sa ľudia na Slovensku neprestávali proti záškrtu očkovať, pretože by to mohlo viesť k rovnakej situácii, aká je v Lotyšsku. "Ak sa teraz prestaneme proti tejto chorobe očkovať, tak o päť rokov vypukne epidémia záškrtu aj na Slovensku," upozornila.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nazúrení Slováci chcú obžalovať prezidenta, pôjdu do ulíc
<< predchádzajúci článok
Sýrske vysoké školy smútia, rozbehla sa operácia v Halabe