15. októbra 2015
Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich MišovičMojmírovce 15. októbra (TASR) – Vzájomná spolupráca samospráv i ďalších lokálnych inštitúcií a čo najlepšie využívanie miestneho potenciálu sú podmienkami na úspešný rozvoj vidieckych oblastí v Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK). Zhodli sa na tom viacerí účastníci dnešnej konferencie s názvom Podporujme náš vidiek, na ktorej sa v Mojmírovciach neďaleko Nitry stretli desiatky odborníkov na regionálny rozvoj a cestovný ruch. "
Treba si uvedomiť, že vidiek, to nie sú len obce a samospráva, ale aj podnikatelia, zástupcovia tretieho sektora a ďalšie skupiny obyvateľov. Ak chceme naštartovať rozvoj našich regiónov, bez vzájomnej spolupráce to nepôjde," skonštatoval podpredseda NSK Ladislav Marenčák.
Jeho slová potvrdila aj Ema Vasiová z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Podľa jej slov je pri rozvojových projektoch potrebné dôkladne poznať celý potenciál regiónu a využívať ho pri spolupráci. "
Dnes už nejde len o budovanie infraštruktúry. Treba sa zamerať tiež na vyhľadávanie regionálnych jedinečností, na vzdelávanie, ale aj publicitu a propagáciu," skonštatovala. Ako pripomenula, ministerstvo v súčasnosti pripravuje viaceré aktivity, ktoré majú pomôcť žiadateľom o granty v oblasti metodiky, ale aj pri príprave samotných projektov. "
V roku 2015 sme napríklad vyhlásili výzvu na prípravu projektovej dokumentácie, ktorá je potrebná na výstavbu cyklotrás. Chceme týmto opatrením docieliť to, že budeme mať v jednotlivých regiónoch už pripravené územia na samotnú výstavbu cyklistických trás," povedala.
Podľa predsedu NSK Milana Belicu sú pri rozvoji obcí a vidieka dôležité takzvané miestne akčné skupiny (MAS), ktoré kraj podporuje zo svojho rozpočtu. Momentálne na území NSK pôsobí 16 MAS, ktoré v rámci verejno-súkromných partnerstiev realizovali v obciach množstvo investičných projektov. Patria medzi ne rekonštrukcie pamiatok, výstavba športových a rekreačných zón, projekty zamerané na ochranu životného prostredia, zriaďovanie parkov, cyklodráh, či vzdelávacie a rôzne marketingové aktivity. Celkovo bolo v roku 2014 odbornou komisiou a poslancami Zastupiteľstva NSK schválených 124 projektov pre MAS, s celkovou výškou dotácie v hodnote 288.500 eur. Reálna potreba tejto podpory však bola podstatne vyššia, preto bola hodnota dotácie zvýšená. "
V roku 2015 sa tak maximálna výška dotácie zvýšila z 30.000 na 39.000 eur. Od februára do apríla v roku 2015 sme mali výzvu, do ktorej sa už mohli MAS zapojiť so svojimi žiadosťami a uchádzať sa o finančné prostriedky. Tie sa môžu využívať v rámci opatrení na obnovu obcí, na rozvoj vidieckej spoločnosti, na prevádzku a na podporu národnej a medzinárodnej spolupráce," uviedla Viera Juricová-Melušová z Úradu NSK.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR