26. septembra 2018
Ilustračná snímka. Foto: TASR/APBratislava 26. septembra (TASR) – Biosimilárne, t.j. biologicky podobné lieky šetria v európskych krajinách milióny eur, Slovensko však v ich využívaní zaostáva. Podľa odborníkov je liečba prostredníctvom nich rovnako kvalitná a šetrí financie. Na tlačovej konferencii, ktorá sa konala v stredu (26.9) sa na tom zhodli zástupcovia Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), neziskovej organizácie INEKO, organizácie Medicine for Europe a odborníkov z praxe.
Podľa riaditeľky ŠÚKL-u Zuzany Baťovej „
z pohľadu štátneho ústavu sú obavy o bezpečnosť pacientov pri prechode na liečbu biosimilármi neodôvodnené".
„Na Slovensku sa už niekoľko rokov bežne používajú biologicky podobné lieky s obsahom účinných látok ako napríklad epoetín, filgrastim, inflixamab či inzulín glargín. Monitorovací systém Európskej únie ani ŠÚKL nezaznamenali rozdiely v charaktere, závažnosti alebo frekvencii nežiaducich účinkov medzi biologickými liekmi a biosimilármi," priblížila.
„Ak by vstup ďalších biosimilárnych liekov zaregistrovaných Európskou liekovou agentúrou (EMA) viedol k 25 až 35-percentnému zníženiu cien liekov a toto zníženie by sa v plnej miere prejavilo vo finančnej úspore, teda nie v náraste spotreby, získali by verejné zdroje podľa odhadu INEKO 28 až 40 miliónov ročne," vysvetlil riaditeľ INEKO Peter Goliaš.
Možná úspora by podľa diskutujúcich znamenala šancu „
získať kvalitnejšiu liečbu pre pacientov".
„Zámena originálneho lieku biologického pôvodu s biosimilárnym podľa skúseností z niekoľkoročného používania v klinickej praxi na Slovensku potvrdila, že liečba biologicky podobným liekom je rovnako účinná a bezpečná, ako liečba originálnym liekom," vysvetlil Tibor Hlavatý z centra pre biologickú liečbu črevných zápalových ochorení z Univerzitnej nemocnice Bratislava v Ružinove.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR