Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. novembra 2016

Odborníci apelujú na Clintonovej štáb, aby žiadal prerátanie hlasov



Archívna snímka, prvý volič v osade Dixville Notch Clay Smith vhadzuje svoj hlas do volebnej urny počas voľby nového prezidenta Spojených štátov amerických. Dixville Notch je jedna z troch odľahlých obcí v pohorí White Mountains v ...



Zdieľať
Archívna snímka, prvý volič v osade Dixville Notch Clay Smith vhadzuje svoj hlas do volebnej urny počas voľby nového prezidenta Spojených štátov amerických. Dixville Notch je jedna z troch odľahlých obcí v pohorí White Mountains v štáte New Hampshire pri hranici s Kanadou, v ktorých voliči začali hlasovať ako prví. Tradične využívajú právo obcí s menej ako sto obyvateľmi otvoriť volebné miestnosti o polnoci miestneho času. Foto: TASR /AP
Washington 23. novembra (TASR) - Skupina renomovaných počítačových odborníkov vyzvala štáb porazenej demokratickej kandidátky Hillary Clintonovej, aby žiadal prepočítanie hlasov v troch "nerozhodných" štátoch.


Experti ako dôvod uviedli, že tam mohlo dôjsť k machináciám pri sčítavaní hlasov alebo k počítačovému útoku na elektronický hlasovací systém. Informovala o tom televízia CNN s odvolaním sa na oboznámený zdroj.

Podľa CNN by Clintonová mala žiadať prepočítanie hlasov v štátoch Wisconsin, Michigan a Pennsylvánia.

Počítačoví odborníci porovnali výsledky hlasovania v obvodoch, kde sa hlasy voličov sčítavali elektronicky, s výsledkami v obvodoch, kde rozhodnutie voličov snímali z papierového hlasovacieho lístka skenermi. Porovnaním zistili, že tam, kde sa hlasy sčítavali elektronicky, získala Clintonová o sedem percent menej hlasov.

Počítačoví odborníci a vedci na čele s J. Alexom Haldermanom, riaditeľom Centra pre počítačovú bezpečnosť pri Michiganskej univerzite sa domnievajú, že proces sčítavania hlasov v zmienených troch štátoch mohol naručiť počítačový útok alebo došlo k pozmeneniu výsledkov.

Vedci priznali, že dôkazy pre svoje podozrenie nemajú. Poukázali však na podozrivú zhodu udalostí, a preto žiadajú nezávislé prepočítanie hlasov.

Snímka z Volebnej noci, ktorú pripravil zastupiteľský úrad USA a Americká obchodná komora pri príležitosti prezidentských volieb v USA. V Bratislave 8. novembra 2016. Foto: TASR - Andrej Galica


Na základe vykonanej štatistickej analýzy sa počítačoví odborníci domnievajú, že Clintonová takto mohla prísť o približne 30.000 hlasov.

Newyorské médiá upozorňujú, že Clintonovej štábu nezostáva veľa času na spochybnenie výsledkov sčítania hlasov: vo Wisconsine je uzávierka tento piatok, v štáte Pennsylvánia na budúci pondelok a v Michigane 30. novembra.

Jeden z blízkych poradcov Clintonovej pre denník New York povedal, že Biely dom je proti tomu, aby štáb porazenej demokratky podal námietku proti výsledkom hlasovania a žiadal prepočítanie hlasov.

Americkí voliči počas volieb 8. novembra rozhodovali o zložení zboru voliteľov, ktorý bude mať 19. decembra za úlohu formálne zvoliť novú hlavu štátu. Vďaka hlasom v husto osídlených štátoch, ktoré do zboru voliteľov delegujú viac svojich predstaviteľov, si republikánsky kandidát Donald Trump zabezpečil hlasy najmenej 290 voliteľov, pričom na zvolenie mu ich stačí 270.

Podľa údajov CNN Clintonovej vo voľbách vyjadrilo svoju priamu podporu 63,6 milióna amerických voličov, zatiaľ čo Trumpa podporilo menej ako 62 miliónov Američanov. Pokiaľ ide o získané hlasy voličov, v percentuálnom vyjadrení Clintonovú podporilo 47,9 percenta voličov, kým Trumpa 46,7 percenta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mladý Michalovčan vydal policajtom počas kontroly vrecúško s konope
<< predchádzajúci článok
Premiér Fico nebude výboru vysvetľovať nájom za byt v Bonaparte