Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. marca 2015

Odborári dnes spustili petíciu za zjednotenie školstva



Zjednotenie regionálneho školstva v oblasti financií a riadenia navrhuje už dlhšiu dobu Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. K tejto otázke dnes ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Bratislava 30. marca (TASR) - Zjednotenie regionálneho školstva v oblasti financií a riadenia navrhuje už dlhšiu dobu Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. K tejto otázke dnes odborári spustili petíciu. Distribuovať ju budú medzi učiteľov a odborárov.


Petícia obsahuje dva body. Prvý hovorí o tom, aby školy a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva vnútra prešli naspäť pod rezort školstva. V druhom bode žiadajú, aby financovanie materských škôl, základných umeleckých škôl, jazykových škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí a vyšších územných celkov prešlo zo súčasného režimu financovania originálnych kompetencií do režimu financovania prenesených kompetencií.

Petícia potrvá do 30. septembra. "Kampaň je reakciou zväzu na pretrvávajúcu roztrieštenosť a nespravodlivosť vo financovaní škôl a školských zariadení. Táto nerovnosť a diskriminácia sa okrem iného prejavila koncom roka 2014 pri vyplácaní tzv. vianočných príspevkov len niektorým zamestnancom regionálneho školstva," uviedol predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek.

Ako dodal, zamestnanci pôsobiaci v zriaďovateľskej pôsobnosti miest a obcí, ktorí sú financovaní v rámci originálnych kompetencií samosprávy, nemali tento príspevok istý a boli odkázaní na hospodárenie samosprávy a rozhodnutie starostu o vyplatení odmeny. "Tento stav sa dotýka viac ako 50.000 zamestnancov," dodal Ondek.

V súčasnosti základné a stredné školy spadajú pod prenesené kompetencie miest a obcí, čo znamená, že peniaze na ich chod prichádzajú priamo od štátu vo forme normatívu na žiaka. Materské školy, ZUŠ, CVČ, školské kluby detí, školské jedálne, školské internáty patria pod originálne kompetencie miest a obcí a ich chod je platený z podielových daní miest a obcí.

Zmeny v rozdelení pôsobnosti v oblasti regionálneho školstva už viackrát odmietlo napríklad Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). "Tento návrh je v rozpore s princípom decentralizácie verejnej správy. Je to návrh proti občanom Slovenska, ktorí by stratili cez volených predstaviteľov vplyv na riadenie školstva na svojom území," uviedol ešte vo februári pre TASR podpredseda ZMOS Jozef Turčány. ZMOS považuje systém financovania originálnych pôsobností za dobre nastavený.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Smutný záver Dňa narcisov v Žiline
<< predchádzajúci článok
Pri vybavovaní úveru sa treba pýtať nielen na úrok, ale aj benefity