Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. júla 2017

Od začiatku roka pribudli v daňových rajoch desiatky firiem zo SR



Od začiatku tohto roka sa počet slovenských firiem, ktoré majú vlastníka so sídlom v daňovom raji, zvýšil o 55 na celkových 4832. Vyplýva to z aktuálnych údajov poradenskej spoločnosti ...



Zdieľať
Foto: TASR/AP
Bratislava 18. júla (TASR) – Od začiatku tohto roka sa počet slovenských firiem, ktoré majú vlastníka so sídlom v daňovom raji, zvýšil o 55 na celkových 4832. Vyplýva to z aktuálnych údajov poradenskej spoločnosti Bisnode.


Medzikvartálne prišlo k zanedbateľnému poklesu, keď sa ich počet znížil o dve firmy. „V tomto prípade nemôžeme hovoriť o poklese záujmu, skôr to vnímame ako sezónny výkyv,“ zhodnotila analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Majitelia z destinácií považovaných za daňový raj aktuálne kontrolujú 1,9 % slovenských firiem a v základnom kapitáli týchto spoločností majú investovaných 10,4 miliardy eur.

Najviac firiem za prvých šesť mesiacov tohto roka pribudlo Cypru (34), Spojeným arabským emirátom (16), Lotyšsku (13) a USA (13). Naopak, prepad zaznamenali Seychely a Britské Panenské ostrovy, obe krajiny prišli o deväť spoločností.

V porovnaní s Českou republikou, kde zaznamenávame kontinuálny prepad záujmu o daňové raje už druhý rok, na Slovensku odchod do rajov v prípade mnohých krajín neustále narastá,“ konštatovala Štěpánová.

Zníženie záujmu sa podľa nej dá predpokladať v nasledujúcom období v dôsledku medzinárodného tlaku na boj proti daňovým únikom, ako aj z dôvodu zriadenia úradu európskeho prokurátora v rámci Európskej únie. Ten má prispieť k znižovaniu daňových podvodov a boju proti organizovanému zločinu či podvodom pri čerpaní štrukturálnych fondov.

„V prípade, že sa objaví podozrenie z podvodu nad 10 miliónov eur, národné prokuratúry by prípad mali previesť na európsky úrad. Krajiny EÚ, ktoré odsúhlasili vznik európskeho žalobcu, tak budú profitovať z odhaľovania veľkých podvodov firiem, ktoré využívajú prostredie jednotného trhu EÚ,“ vysvetlila analytička.

Najviac slovenských firiem so sídlom v daňových rajoch podniká v oblasti veľkoobchodu a maloobchodu (1046), v oblasti profesijných a vedeckých činností (918) a v oblasti nehnuteľností (628).


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Už druhý člen Senátu sa vzdal mandátu pre dvojaké občianstvo
<< predchádzajúci článok
Povedomie o crowdfundingu má zvýšiť medzinárodný projekt