Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

15. októbra 2018

Od tohto roku sa Európsky deň záchrany života bude nazývať svetovým



Prvýkrát sa 16. októbra tohto roku bude sláviť Svetový deň záchrany života (WRAHD). Ide o iniciatívu známu v Európe ako Európsky deň záchrany života (ERAHD) či na ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Brusel/Chicago 15. októbra (TASR) - Prvýkrát sa 16. októbra tohto roku bude sláviť Svetový deň záchrany života (WRAHD). Ide o iniciatívu známu v Európe ako Európsky deň záchrany života (ERAHD) či na Slovensku ako Deň záchrany života. Od tohto roku sa tento deň bude nazývať Svetový deň záchrany života a bude mať globálny charakter. Termín 16. október sa nezmenil.


Cieľom tohto dňa je naučiť širšiu verejnosť jednoduchým spôsobom obnoviť srdcovú činnosť človeku, ktorému sa náhle zastavila. Podujatie v jednom z bratislavských nákupných centier avizovala na svojej webovej stránke aj Slovenská resuscitačná rada (SRR). Prvýkrát sa Európsky deň záchrany života konal 16. októbra 2014.

K Európskemu dňu záchrany života sa v tomto roku pridal aj Medzinárodný výbor pre spoluprácu v resuscitácii (ILCOR). Ten vznikol v roku 1992 a zastrešuje hlavné resuscitačné regionálne organizácie na svete. ILCOR tvoria: Americká asociácia srdca (AHA), Európska resuscitačná rada (ERC), Kanadská nadácia pre srdce a mŕtvicu (HSFC), Resuscitačný výbor Austrálie a Nového Zélandu, Resuscitačný výbor Juhoafrickej republiky, Medziamerická nadácia srdca (IAHF) a Ázijská resuscitačná rada (RCA).

Každý rok v Európe zomierajú približne státisíce ľudí na následky zlyhania srdcovo-cievneho systému, pričom väčšina postihnutých skoná mimo nemocničného prostredia. Zastavenie srdcovej činnosti mimo priestorov nemocnice alebo zdravotníckeho zariadenia môže postihnúť kohokoľvek na najbežnejších miestach - na ulici, na pracovisku, pri fyzickej či inej intenzívnej činnosti, mnohé prípady sa vyskytnú aj v domácnosti.

Následky zlyhania srdcovej činnosti prežije len každý desiaty postihnutý. Ak sa by podarilo naučiť väčší počet ľudí obnoviť srdcovú činnosť, znamenalo by to len v Európe záchranu 100.000 životov ročne, podčiarkla ERC.

Kampaň zameraná na záchranu života (Restart a Heart) sa stala praktickým vyústením deklarácie Európskeho parlamentu z júna 2012. Europoslanci v nej vyzvali členské štáty EÚ, aby zaviedli európsky týždeň venovaný zvýšenej pozornosti na prípady zastavenia srdcovej činnosti. V praxi sa to má prejaviť zlepšením informovanosti a precvičením návykov na obnovenie srdcovej činnosti v mimonemocničnom prostredí.

Zručnosti si má osvojiť alebo precvičiť širšia verejnosť, ale aj lekári a ďalší zdravotnícki pracovníci.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Univerzitnej knižnici otvorili Veľkú filmovú žranicu
<< predchádzajúci článok
Video: Keď draka bolí hlava - prvá československá rozprávka pre celú rodinu