20. decembra 2017
Ilustračná snímka. Foto: TASR/APNew York 20. decembra (TASR) - Medzinárodný deň ľudskej solidarity, pripadajúci na 20. decembra, zdôrazňuje dôležitosť kolektívnych aktivít zameraných na prekonávanie problémov, ktorým v súčasnosti čelí celý svet, ako aj na realizovanie miléniových rozvojových cieľov.
Solidarita spočíva na hodnotách rovnosti, integrácie a sociálnej spravodlivosti a predpokladá plnenie si povinností od všetkých členov spoločnosti aj medzinárodného spoločenstva. Mala by viesť k partnerstvu a spolupráci všetkých hráčov v danej problematike - štátu, medzivládnych i mimovládnych organizácií, členov občianskej spoločnosti aj súkromného sektora.
Ako ďalej uviedla Organizácia Spojených národov (OSN) na svojej webovej stránke, korene tohto medzinárodného dňa siahajú k deklarácii schválenej na miléniovom summite v roku 2000. V nej bola solidarita definovaná ako základná hodnota v medzinárodných vzťahoch v 21. storočí.
Valné zhromaždenie OSN 22. decembra 2005 v rezolúcii 60/209 vyhlásilo 20. december za Medzinárodný deň ľudskej solidarity.
Pri tej príležitosti VZ OSN pripomenulo, že v deklarácii milénia prezidenti a predsedovia vlád konštatovali, že solidarita je jednou zo základných a univerzálnych hodnôt, na ktorých budú spočívať medzinárodné vzťahy v 21. storočí.
Prvýkrát sa tento deň pripomínal v roku 2006.
VZ OSN rezolúciou 57/265 vo februári 2003 vytvorilo Fond svetovej solidarity. Ide o osobitný fond Programu OSN pre rozvoj (UNDP) s cieľom odstraňovať chudobu, podporovať sociálny a ľudský rozvoj v rozvojových krajinách.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR