Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

03. júla 2018

Od narodenia spisovateľa Franza Kafku uplynulo 135 rokov



Ikona modernej svetovej literatúry Franz Kafka, autor svetoznámej poviedky Premena a románov Proces, Zámok a Amerika, mimoriadne ovplyvnil celú plejádu moderných prozaikov 20., ale ...



Zdieľať
Francz Kafka Foto: TASR/AP
Praha/Bratislava 3. júla (TASR) - Ikona modernej svetovej literatúry Franz Kafka, autor svetoznámej poviedky Premena a románov Proces, Zámok a Amerika, mimoriadne ovplyvnil celú plejádu moderných prozaikov 20., ale aj 21. storočia. Od jeho narodenia uplynie v utorok 3. júla 135 rokov.


Po nemecky píšuci Franz Kafka patril do okruhu pražských literátov ako Max Brod, Oskar Baum, Franz Werfel, alebo Gustav Meyrink, ktorí na prelome 19. a 20. storočia tiež písali po nemecky.

Nadčasové prózy Franza Kafku sa dotýkali tém odcudzenia medzi rodičmi a deťmi, komplikovaných vzťahov medzi ženami a mužmi, alebo veľkej témy konfliktu medzi jednotlivcom a spoločnosťou charakterizovanou nepreniknuteľným byrokratickým aparátom. Tieto témy výrazne rezonujú aj v mnohých dielach nasledujúcej generácie svetových autorov 20. a 21. storočia.

Počas Kafkovho života bolo uverejnených len niekoľko jeho poviedok, najznámejšie sú Ortieľ (1913), Premena (1915) či V trestaneckej kolónii (1919). Prozaické dielo, značná časť korešpondencie a denníkových zápiskov sa zachovali vďaka Maxovi Brodovi, ktorý nesplnil jeden z bodov Kafkovho závetu a nespálil jeho texty. Brod postupne vydal jeho poviedky a romány Proces, Zámok a Amerika.

Franz Kafka sa narodil 3. júla 1883 v Prahe ako najstaršie zo šiestich detí v rodine židovského obchodníka. V roku 1906 vyštudoval právo na pražskej nemeckej Karlo-Ferdinandovej univerzite. Po povinnej ročnej praxi v štátnej službe pracoval v Robotníckej úrazovej poisťovni v Prahe. V roku 1917 ochorel na tuberkulózu a veľkú časť zvyšku života strávil v rôznych liečebných ústavoch. Pre tuberkulózu bol v roku 1922 penzionovaný a už sa venoval len literárnej činnosti. Zomrel 3. júna 1924 vo veku 41 rokov v pľúcnom sanatóriu Dr. Hoffmanna v Kierlingu neďaleko Viedne.

Kafkov život charakterizujú rôzne životné peripetie, ktoré sa výrazne odzrkadľujú v jeho tvorbe, listoch a denníkoch. Či už je to komplikovaný vzťah s otcom, výrazná osamelosť až izolovanosť od bežného života, alebo ľúbostné problémy. Kafka sa totiž trikrát zasnúbil, ale zároveň aj trikrát zrušil zasnúbenie. Dvakrát s Berlínčankou Felice Bauerovou a raz s Juliou Vohryzkovou, dcérou zamestnanca pražskej synagógy.

Známy je aj Kafkov komplikovaný vzťah s vydatou Milenou Jesenskou, ktorá do češtiny prekladala jeho poviedky. Komplikovanosť vzťahu, ale aj spisovateľovej povahy dokumentujú Kafkove listy, ktoré v preklade Milana Žitného a pod názvom Listy Milene vyšli v roku 2008 vo vydavateľstve Kaligram. Poslednou Kafkovou láskou bola Dora Diamantová, s ktorou na sklonku života prežil intenzívny pomer v Berlíne.

Tuberkulóza, ktorou Franz Kafka dlhé roky trpel, ho priviedla aj na Slovensko. Od decembra 1920 do augusta 1921 sa liečil v sanatóriu Tatranských Matliaroch. Prítomnosť významného spisovateľa si tu pripomínajú festivalom Kafkove Matliare.

V rakúskom sanatóriu v Kierlingu, kde Franz Kafka 3. júna 1924 zomrel, sa nachádza autorova pamätná izba.

O presunutí zbierky písomností slávneho pražského rodáka Franza Kafku zo súkromných rúk do Izraelskej národnej knižnice v Jeruzaleme rozhodol telavivský súd v októbri 2012. Dokumenty najprv vlastnil spomínaný Kafkov priateľ Max Brod, od neho ich získala jeho sekretárka a potom sa dostali do rúk jej dcér.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Novým šéfdirigentom londýnskych filharmonikov bude Rus Petrenko
<< predchádzajúci článok
Dvadsaťročný hacker si prepísal známky v školkom systéme, súd mu nariadil podmienečný trest