Od júna máme mať s Austráliou a Izraelom sociálne zmluvy
Problémy so sociálnym zabezpečením Slovákov, pracujúcich v Austrálii a Izraeli, by mali byť od polovice roka minulosťou. Vláda si na jún naplánovala uzavretie zmlúv o sociálnom zabezpečení s ...
BRATISLAVA 2. januára (WEBNOVINY) - Problémy so sociálnym zabezpečením Slovákov, pracujúcich v Austrálii a Izraeli, by mali byť od polovice roka minulosťou. Vláda si na jún naplánovala uzavretie zmlúv o sociálnom zabezpečení s oboma štátmi. Veľvyslanec v USA Peter Burian chce pripraviť takúto dohodu aj so Spojenými štátmi, tá ale v tohtoročnom pláne úloh ešte nefiguruje.
Vláda pripravila na tento rok 66 úloh okrem zmien zákonov a vládnych nariadení. Najviac, 14, má splniť v júni, 13 v decembri. Iba jedna nelegislatívna úloha - prijatie Národnej stratégie pre digitálnu integráciu, čaká vládu v januári. V marci by mal minister financií predložiť vláde východiská štátneho rozpočtu na roky 2010 až 2012, v auguste by mala schváliť návrh rozpočtu, ktorý predloží parlamentu. V tom istom mesiaci je na programe analýza právnych predpisov, potrebných pre projekty verejno-súkromného partnerstva (PPP), cez ktoré chce vláda dostavať diaľnice, v októbri bude známa príručka pre výber poradcu pre prípravu PPP projektu.
Minister školstva presadil do škôl mediálnu výchovu. Od septembra sa môže vyučovať ako súčasť iných predmetov, napríklad občianskej výchovy. Po tom, ako v decembri vláda prijme Koncepciu mediálnej výchovy, mala by sa od ďalšieho školského roku stať samostatným predmetom. Vláda si od nej sľubuje, že z detí vychová kritických divákov, ktorí si budú vedieť vybrať program a posúdiť informácie z médií. V posledný mesiac roka má vláda prijať aj Koncepciu štátnej bytovej politiky do roku 2015.
V apríli vláda zhodnotí prácu ministerstva obrany, ktoré premiér opakovane kritizoval. V septembri sa bude kabinet zaoberať programom Podpora obrany na roky 2010 až 2015. V apríli má vláda schváliť Národný program oficiálnej rozvojovej pomoci na tento rok. SR mení pre najbližšie roky priority bilaterálnej rozvojovej pomoci. Tzv. programovými krajinami bude Srbsko, ktoré je prioritou SR, Keňa ako priorita Európskej únie a Afganistan – priorita NATO. Znižovať pomoc Srbsku, ktoré sa približuje k EÚ, bude vláda postupne. Keď sa v ďalších rokoch zvýši rozpočet pre bilaterálnu rozvojovú pomoc, pre Srbsko zostane na dnešnej úrovni.
SITA