Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. novembra 2018

Ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti má zvýšiť nový úrad



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Bratislava/Skalica 6. novembra (TASR) – Ochranu oznamovateľov korupcie a protispoločenskej činnosti má posilniť a zefektívniť špeciálny úrad - nezávislý orgán štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou. Jeho úlohou bude poskytovať ochranu oznamovateľom, kontrolovať dodržiavanie navrhovaného zákona, poskytovať odborné stanoviská a poradenstvo k aplikácii návrhu zákona, robiť osvetu v oblasti poskytovania ochrany tzv. whistleblowerom i poskytovať odmenu oznamovateľom. O svojej činnosti bude raz za rok predkladať správu Národnej rade SR. Zriadenie úradu v utorok odobrila vláda na svojom výjazdovom rokovaní v Skalici v rámci schválenia návrhu novely zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti.


"Predsedu nového Úradu na ochranu oznamovateľov by mala zvoliť Národná rada spomedzi dvoch kandidátov vybratých odbornou komisiou zloženou z členov vymenovaných prezidentom Slovenskej republiky, vládou Slovenskej republiky, verejným ochrancom práv, Radou pre štátnu službu a poradným orgánom vlády v oblasti mimovládnych organizácií a rozvoja občianskej spoločnosti,“ ozrejmil predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý návrh predložil.

Návrh novely tiež rozširuje definíciu závažnej protispoločenskej činnosti o trestné činy právnických osôb, čím sa reaguje na vývoj právneho poriadku od účinnosti terajšieho zákona. Ďalšie časti návrhu sa týkajú precizovania poskytnutia ochrany v rámci trestného konania, rovnako i zavedenia administratívnej zodpovednosti osoby, ktorá urobí voči whistleblowerovi pracovnoprávny úkon bez súhlasu úradu, alebo ktorá vyzradí totožnosť whistleblowera.

Pellegrini oznámil, že navrhovaná novelizácia vychádza z aplikačnej praxe od zavedenia zákona, účinného od júla 2014. Novela má odstrániť „slabé miesta súčasnej právnej úpravy, ktoré nemohli byť v čase tvorby terajšieho zákona známe ani predvídané“.

Účinnosť novely sa navrhuje od 1. marca 2019 vzhľadom na predpokladanú dĺžku legislatívneho procesu a nevyhnutnú legisvakanciu. V nadväznosti sa navrhuje prostredníctvom samostatných novelizačných článkov novelizovať Trestný poriadok, zákon o prokuratúre, zákon o bankách, zákon o dani z príjmov, zákon o inšpekcii práce, zákon o poskytovaní právnej pomoci, zákon o registri trestov a zákon o štátnej službe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Béreš: Hra,ako peniaze pre Bratislavu odlievať oligarchom,musí prestať
<< predchádzajúci článok
Macron opäť vyzval na vybudovanie európskej armády