![]() |
08. januára 2020
Štátna ochrana prírody (ŠOP) sa v januári opätovne pokúsi odchytiť húsky štíhle na bratislavských jazerách Kuchajda a Štrkovec. Agentúru SITA o tom informoval zoológ Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie a Dunajské luhy Samuel Pačenovský.
Húska štíhla je inváznym, nepôvodným druhom husi, ktorý môže predstavovať ohrozenie pre pôvodné druhy vodného vtáctva na Slovensku. Má tendenciu správať sa teritoriálne a agresívne vyháňať ostatné vtáky z územia, v ktorom sa vyskytuje.
Na Štrkoveckom jazere aj Kuchajde zaznamenali ochranári niekoľko prípadov útoku na psov aj deti. „Nie všetky jedince sú agresívne, ale vo všeobecnosti môžeme povedať, že sa jedná o agresívny druh, ktorý svojou prítomnosťou ohrozuje pôvodné vtáctvo,“ povedal Samuel Pačenovský. ŠOP sa preto viac než päť mesiacov pokúša o odchyt jedincov žijúcich na Kuchajde a Štrkovci.
Všetky predošlé pokusy dopadli neúspešne. „Keďže sa husi nachádzajú v meste, nemôžeme po nich strieľať. Odchyt je však komplikovaný. Tento druh husí je veľmi agilný. Behajú rýchlo a vedia veľmi dobre lietať,“ vysvetľoval Pačenovský.
V súčasnosti hniezdi na Kuchajde starší pár samca a samice, na Štrkovci sa nachádzajú ich mláďatá. Pri pokusoch o odchyt vyskúšali ochranári viacero metód.
„Najsľubnejší pokus sme uskutočnili v čase, keď starší pár aj s mláďatami hniezdil na Kuchajde. Do potravy sme im podali anestetiká, ktoré husi mierne utlmili. Pokus nám však prekazila pani, ktorá nám začala brániť v odchyte. Kým nám v odchyte prestala brániť, husi sa celkom prebrali a utiekli,“ dodal Pačenovský.
Presný termín ani spôsob odchytu zatiaľ nie je známy. „Presný termín zatiaľ nemáme stanovený, pravdepodobne sa tak udeje v druhej polovici januára. Rovnako zatiaľ nevieme, aký postup odchytu zvolíme. V zahraničí sa osvedčila metóda s alkoholom, ktorý bol husiam podaný, čo spomalilo ich reflexy a umožnilo odchyt. Pri jedincoch na Kuchajde a Štrkovci sa však ani táto metóda neosvedčila,“ povedala Jana Schvarcová zo Správy CHKO Ponitrie a Dunajské luhy.
Dodala, že použiť nemôžu ani uspávacie šípky. Tie by v prípade nezasiahnutia husí mohli spadnúť do jazera a následne by na ne mohol niekto vo vode stúpiť.
… pochádza z oblasti v blízkosti Nílu a oblastí južne od Sahary. Aj preto býva často nazývaná hus egyptská. Postupne sa jej výskyt rozšíril na územie strednej a južnej Afriky, nie však mimo africký kontinent. Do Európy ju dostali v 18. a 19. storočí chovatelia, ktorí založili prvé chovy vo Veľkej Británii a Holandsku. V súčasnosti sa vo voľnej prírode Európy nachádza približne 20-tisíc jedincov.
Prvý výskyt húsky štíhlej na Slovensku zaznamenali 15.-16. mája a 3. júna 1993 na Hrušovskej zdrži pri Hamuliakove (okres Senec). V roku 1998 sa zdržiavala na Hričovskej priehrade pri Divinke (okres Žilina). V roku 2008 ju pozorovali na Dubnickom štrkovisku.
V roku 2010 videli prvé jedince na východnom Slovensku pri toku Trnávky pri Milhostove (okres Trebišov), nasledujúci rok v Národnej prírodnej rezervácii Senné rybníky (okresy Sobrance a Michalovce).
Výskyt bol zaznamenaný aj na Záhorí, kde v roku 2009 zbadali štyri jedince. Najčastejšie pozorovali húsky štíhle na vodnej nádrži Sĺňava pri Piešťanoch.
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |