25. januára 2017

Na ilustračnej snímke je Oravská priehrada.
Foto: TASR - Andrej Galica
Bratislava 25. januára (TASR) - Opatrenia na ochranu vzácnych vtáčích druhov na Hornej Orave by si mali do roku 2046 vyžiadať vyše 2,1 milióna eur. Väčšina prostriedkov má pochádzať z eurofondov. Program starostlivosti o Chránené vtáčie územie Horná Orava, ktorý dnes schválila vláda, má pomôcť zlepšiť súčasný stav 21 druhov vtáctva a zachovať priaznivý stav dvoch druhov.
"
Kritická je situácia predovšetkým u druhov hlucháň hôrny, kalužiak červenonohý, tetrov hoľniak, ktoré bez realizácie primeraných opatrení v území nemajú možnosť prežitia. Naopak, pozitívnym príkladom sú druhy jariabok hôrny, orol skalný, sova dlhochvostá, tesár čierny, ktoré sú v území v dobrom stave aj vďaka primeranému hospodáreniu, ktoré zabezpečuje ich dlhodobú perspektívu prežitia v území," uviedlo ministerstvo životného prostredia.
Horná Orava patrí medzi rozlohou najväčšie chránené vtáčie územia Slovenska. Vďaka relatívnej zachovalosti lesných porastov i zvyškov tradičného obhospodarovania lúk a pasienkov sa tu dosiaľ zachovali podmienky pre život viacerých vtáčích druhov, ako napríklad hlucháňa hôrneho, chrapkáča poľného, jariabka hôrneho, orla krikľavého, prepelice poľnej, včelára lesného.
Vybudovaním Oravskej priehrady v roku 1953 sa vytvorili možnosti pre hniezdenie ďalších významných druhov, ako je kalužiak červenonohý, rybár riečny. Brehy Oravskej priehrady, ako aj zachovalé vodné toky, obýva rybárik riečny. Priehrada a priľahlé mokrade ležiace na významnej migračnej ceste vtáctva Karpatmi sa tak stali miestom odpočinku pre tisíce migrujúcich vtákov.
Chránené vtáčie územie Horná Orava bolo vyhlásené v roku 2005 ako prvé chránené vtáčie územie na Slovensku. Ako prvé má aj základný dokument pre zabezpečenie starostlivosti na ďalších 30 rokov. "
Schválenie programu starostlivosti bude začiatkom pre systematickejšiu realizáciu opatrení a budú tiež vytvorené podmienky pre financovanie ochranárskych činností z Operačného programu Kvalita životného prostredia 2014 – 2020," vysvetlil envirorezort.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR