Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

31. januára 2011

Ochotu riskovať zráža do kolien napätie v Egypte



V popredí záujmu obchodníkov sú informácie zo Stredného východu. Počas obchodovania ...



Zdieľať
protest egypt Egyptský vojak prechádza okolo protivládnych demonštrantov, ktorí sa modlia na námestí v Káhire.Foto: SITA/APBRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) - V popredí záujmu obchodníkov sú informácie zo Stredného východu. Počas obchodovania na ázijských trhoch sme zaznamenali obrovský dopyt po cenných kovoch. Ceny ropy Brent sa priblížili hranici 100 USD, ale všeobecný dopyt po dolári bol o niečo miernejší.


Z Nového Zélandu prišli slabé údaje o obchodnej bilancii, zatiaľ čo Japonsko oznámilo najväčší medzimesačný nárast priemyselnej produkcie od apríla 2009 . Po už predtým ohlásenej silnej hodnote indexu nákupných manažérov v spracovateľskom sektore za január (51,4 oproti 48,3) predĺžil japonský jen ako bezpečná mena svoj vzostupný trend a prvýkrát od 5. januára sa nakrátko dostal pod úroveň 82,0.

Pozornosť budú na seba pútať maloobchodné tržby v Nemecku, ako aj maloobchodné tržby a ukazovateľ C2 v Nórsku. Na začiatku tohto týždňa očakávať mesačný údaj o HDP, ceny priemyselných výrobkov a surových materiálov z Kanady a osobné príjmy (spotrebu, chicagský index nákupných manažérov a index výrobnej aktivity dallaského Fedu z USA. Volatilitu tak typickú pre koniec mesiaca môže ešte vystupňovať aktuálna situácia v Egypte, zverejňované indexy aktivity ISM) indexy nákupných manažérov, zasadnutie RBA a ECB a piatková zmena počtu pracovných miest v nepoľnohospodárskom sektore v USA.

Narastajúce občianske nepokoje v Egypte pridusili ochotu riskovať, z čoho ťažil predovšetkým americký dolár a japonský jen. Euro v piatok oslabovalo, pretože americké dáta poskytli vzpruhu doláru. Čo sa týka situácie na ďalších miestach, Švédsko prišlo so zlými správami, keď jeho maloobchodné tržby v decembri medzimesačne klesli o 0,8% spolu s revíziou novembrových údajov smerom nadol, zatiaľ čo švajčiarske predstihové ukazovatele dopadli lepšie, než sa čakalo.

Americký kalendár udalostí priniesol HDP v USA za 4. štvrťrok. Hoci hlavné číslo prinieslo sklamanie (+3,2% medzikvartálne oproti očakávaným 3,5%), v porovnaní s 2,6% za 3. štvrťroku išlo o určité zlepšenie a zložka spotreby bola veľmi silná (+4,4%), hoci ju ťahali nadol zásoby. Ak sa odpočítajú z výpočtu slabé zásoby, potom by sa rast amerického HDP v ročnom vyjadrení blížil 7%. Konečný index spotrebiteľskej dôvery podľa University of Michigan taktiež vzrástol z očakávaných 73,3 a predchádzajúcich 72,7 na 74,2. Wall Street však brzdili nepokoje na Strednom východe, a tak utrpel najväčšiu jednodňovú stratu takmer za šesť mesiacov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Primátor Nitry odmieta, že má vyšší plat ako premiérka
<< predchádzajúci článok
NIGER: Začalo sa prvé kolo prezidentských volieb