Obžalovaní zo zosnovania vraždy Galandu budú súdení na slobode
PREŠOV 7. augusta (WEBNOVINY) – Okresný súd (OS) v Prešove dnes odročil hlavné pojednávanie na 3. - 4. septembra s obžalovaným Azerbajdžancom Ašotom M. a tromi jeho údajnými komplicmi Ladislav K., Martin M. a Tibor M., ktorí sa mali ...
PREŠOV 7. augusta (WEBNOVINY) – Okresný súd (OS) v Prešove dnes odročil hlavné pojednávanie na 3. - 4. septembra s obžalovaným Azerbajdžancom Ašotom M. a tromi jeho údajnými komplicmi Ladislav K., Martin M. a Tibor M., ktorí sa mali podieľať na zosnovaní vraždy sninského podnikateľa Františka Galandu. Dôvodom na odročenie súdneho pojednávania bola neprítomnosť jedného z obžalovaných Tibora M. Predseda senátu informoval, že v pošte OS sa nenachádza ospravedlnenie Tibora M. a nemá k dispozícii ani potvrdenie o doručení predvolania obžalovanému. Prokurátorka pre média uviedla, že 22. augusta Ašotovi M. uplynie dvojročná súdna väzba a dostane sa na slobodu. Ostatní traja obžalovaní sú už teraz súdení na slobode.
Proces s Ašotom M. a spol. začal v decembri 2006. OS v Prešove Ašota M. v apríli minulého roku odsúdil na výnimočný trest 20 rokov odňatia slobody v tretej nápravno-výchovnej skupine. Proti rozsudku sa odvolal a Krajský súd v Prešove v januári tohto roku z dôvodu procesného pochybenia zrušil pôvodné rozhodnutie a prípad vrátil späť na OS. Nové trestné pojednávanie sa začalo 17. júna, na ktorom obžalovaný podal námietku proti zaujatosti predsedu senátu. Tú senát neuznal, na čo Ašot M. podal sťažnosť, ktorá nebráni pokračovať v hlavnom pojednávaní.
Galandu zavraždili 19. augusta 2002 vo vchode jeho domu v Snine dvadsiatimi ranami zo samopalu Škorpión, ktorý vrah zanechal na mieste činu a posypal korením. O život Galandu sa sninské podsvetie pokúšalo viackrát. Streľbou do auta i nastražením výbušniny pod jeho vozidlo. Podľa výroku predsedu senátu, pri vynesení pôvodného rozsudku, motívom vraždy bol stret obchodných záujmov Ašota M. a zavraždeného Galandu, ktorí obchodovali so zbraňami.
Azerbajdžanec Ašot M. prišiel na Slovensko v roku 1995, kedy požiadal o dlhodobý pobyt. O štyri roky neskôr získal sobášom slovenské občianstvo, trvalý pobyt mal v Bratislave, ale zdržiaval sa prevažne v Snine. Ašot M. bol už v roku 2002 stíhaný ako hlava organizovanej zločineckej skupiny za rozsiahle daňové podvody.
SITA