22. októbra 2014
Ilustračné foto Foto: TASR/APKyjev 22. októbra (TASR) - Hovorca pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Michael Bociurkiw odmietol tvrdenie, že ukrajinské vládne jednotky používajú kazetovú muníciu, ako o tom vo svojej poslednej správe informovala ľudskoprávna organizácia
Human Rights Watch (HRW).
Informovala o tom dnes agentúra Ukrinform s odvolaním sa na spravodajstvo stanice Deutsche Welle.
"Na východnej Ukrajine máme asi 90 pozorovateľov. Ak by tam k niečomu podobnému (použitiu kazetovej munície) došlo, určite by to zaregistrovali, ale do dnešného dňa nič také nebolo. Všetko, čo sme povinní oznámiť o munícii alebo ostreľovaní, je v našich každodenných zvodkách," vysvetlil.
Každodenné správy OBSE obsahujú podrobnosti o ostreľovaní v oblasti Donbasu, ktoré vychádzajú z inšpekcie pozorovateľov OBSE. Na obhliadku miesta ostreľovania inšpektori odchádzajú okamžite po tom, ako sa o novom prípade dozvedia.
HRW vo svojej správe uviedla, že používanie tejto munície zdokumentovala počas týždeň trvajúceho vyšetrovania na východe Ukrajiny.
"
Je šokujúce vidieť na východe Ukrajiny také extenzívne používanie zbrane, ktorú väčšina krajín zakázala. Ukrajinské orgány by sa mali okamžite zaviazať k nepoužívaniu kazetovej munície a pripojiť sa k zmluve o jej zákaze," citovala agentúra RIA Novosti Marka Hiznaya z HRW.
Organizácia taktiež uviedla, že "zamestnanec Medzinárodného výboru Červeného kríža zahynul 2. októbra v Donecku pri útoku, pri ktorom boli použité rakety s kazetovou muníciou".
Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na správu HRW uviedlo, že "bola zinscenovaná" proruskými separatistami v snahe diskreditovať ukrajinskú armádu.
Ku kauze sa dnes vyjadril aj námestník ruského ministra zahraničných vecí pre ľudské práva, demokraciu a vládu zákona Konstantín Dolgov, podľa ktorého obsah správy HRA svedčí o podstate silovej operácie ukrajinskej armády na juhovýchode Ukrajiny, ktorú Moskva od začiatku označuje za "trestnú". Dodal, že ruský Vyšetrovací výbor pokračuje v prešetrovaní tohto zločinu spáchaného na civilnom obyvateľstve. Súčasne vyjadril nádej, že pozíciu Ruska v tejto veci podporia aj medzinárodné organizácie ako OSN, OBSE či Rada Európy.
Kazetové alebo trieštivé bomby, ktoré často používajú pri svojich vojenských akciách viaceré krajiny sveta, obsahujú stovky drobných výbušnín, z ktorých mnohé po dopade na zem nevybuchnú, ale zostanú roztrúsené v širokom okolí a ohrozujú civilistov aj po rokoch. Aj desaťročia po ukončení konfliktov je tento problém aktuálny napríklad v Laose, Kambodži či vo Vietname. V priemere jedna štvrtina obetí kazetovej munície sú deti.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR