Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. decembra 2014

OBSE nepotvrdila stiahnutie ťažkých zbraní na východe Ukrajiny



Pozorovateľ Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) kráča k telám obetí zrúteného malajzijského dopravného lietadla pri ukrajinskej dedine Hrabove 20. júla 2014.



Zdieľať
Pozorovateľ Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) kráča k telám obetí zrúteného malajzijského dopravného lietadla pri ukrajinskej dedine Hrabove 20. júla 2014. Foto: TASR/AP Photo
Kyjev 12. decembra (TASR) - Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) dnes oznámila, že nemôže potvrdiť správy o stiahnutí ťažkých zbraní zo zóny konfliktu na východe Ukrajiny.


Zástupca šéfa pozorovateľskej misie OBSE na Ukrajine Alexander Hug uviedol, že hoci sa v uplynulých 48 hodinách objavili správy o odsune ťažkých zbraní, pozorovatelia to potvrdiť nemôžu.

Pozorovatelia a prieskumné bezpilotné lietadlá podľa Huga potvrdili, že bezpečnostná zóna, ktorej vytvorenie bolo dohodnuté v Minsku, bezpečná nie je. Riziko eskalácie konfliktu zostáva vysoké, ak obe strany nebudú dodržiavať pravidlá, povedal Hug. Zároveň však poznamenal, že intenzita ostreľovania za ostatných päť dní do istej miery klesla.

OBSE má podľa neho k dispozícii štyri bezpilotné lietadlá - jedno z nich monitoruje východnú časť Ukrajiny a poskytuje podklady pre každodenné správy pozorovateľskej misie. Ukrajinské úrady poskytli misii obrnené vozidlá Cougar. Pozorovatelia ich však nevyužívajú, pretože sa ešte vybavujú technické formality, dodal Hug.

Vedenie samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) vo štvrtok oznámilo, že na juhu Doneckej oblasti začalo sťahovať svoje ťažké zbrane s kalibrom nad 100 milimetrov.

Nové prímerie na východe Ukrajiny platí od utorkového dopoludnia. Hovorca ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Andrij Lysenko v utorok avizoval, že ak obe strany budú dodržiavať prímerie, bude možné prejsť k realizácii ďalších bodov minského protokolu vrátane odsunu zbraní mimo 15 kilometrov širokej nárazníkovej zóny, prepustenia zajatcov, odstránia nastražených mín, obnovenia kontroly na štátnych hraniciach a napokon aj stiahnutí všetkých zbraní a demilitarizovaní oblasti konfliktu.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nemecké odbory vyzývajú na štrajk zamestnancov Amazonu
<< predchádzajúci článok
Za novú studenú vojnu sú podľa Gorbačova zodpovedné Spojené štáty