Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. januára 2017

OBRAZOM: Pred 30 rokmi sme mali na Slovensku snehovú kalamitu



Čo si asi pomyslel vodič tohto malého Trabanta, ktorý namiesto garáže cez noc prikryla snehová perina.



Zdieľať
Čo si asi pomyslel vodič tohto malého Trabanta, ktorý namiesto garáže cez noc prikryla snehová perina. Foto: TASR
 
Bratislava 12. januára (TASR) - Vrtochy počasia boli, sú, aj budú. Niektoré zimy sú tuhé, iné zase mierne. Medzi najzaujímavejšie zimy, ktoré na Slovensku prepisovali históriu, patria zimy v rokoch 1929 a 1987.

 
Čistenie zasnežených komunikácií snežnou frézou.
Foto: TASR
 


Prvá spomínaná zima v roku 1929 priniesla doteraz najnižšiu zaznamenanú teplotu na našom území. Vo Vígľaši - Pstruši, neďaleko od Zvolena namerali v noci z 11. februára 1929 teplotu na úrovni -41°C. Arktický vzduch sprevádzali tuhé mrazy, praskali stromy aj múry domov.
 
Nezvyklý pohľad sa naskytol Bratislavčanom na lyžiara uprostred Bratislavy, ktorý si takýmto spôsobom vyriešil problémy s mestskou dopravou. Foto: TASR
 


Zima v roku 1987 nám nadelila mohutnú snehovú kalamitu, a to po celkom teplom začiatku januára, kedy sa teploty pohybovali okolo +12°C a ľudia tuhé mrazy a výdatné sneženie už veľmi neočakávali. Dňa 3. januára 1987 začal do našej oblasti zatekať arktický vzduch, ktorý znížil teploty až o 20°C. Nad Balkánom sa 8. januára toho roku prehĺbila tlaková níž, okolo ktorej začal do našej oblasti zatekať studený a vlhký vzduch. Ten k nám priniesol intenzívne sneženie a fujavicu, vyvrcholilo to 12. januára 1987, kedy napadlo na väčšine Slovenska od 30 do 70 cm snehu, pričom najviac nasnežilo na juhozápade Slovenska.
 
Aspoň chodníček pre chodcov sa snažia urobiť muži v pešej zóne starého mesta v Bratislave. Foto: TASR
 


V Bratislave namerali 65 cm a v Dunajskej Strede až 77 cm snehu. Silný vietor vytváral až 2 metre vysoké záveje, ktoré paralyzovali všetku dopravu. V Bratislave bol kolaps. Električky zafúkalo, nepremávali. Mesto Trnava zostalo odrezané od sveta, viazlo zásobovanie a ľudia boli bez chleba a základných potravín. Na západnom a strednom Slovensku boli vyhlásené mimoriadne školské prázdniny. V nasledujúcich dňoch sneženie začalo ustávať a tlaková níž sa z Balkánu presunula nad Ukrajinu, čím vtiahla ešte chladnejší vzduch. Ranné teploty sa pohybovali medzi -14 až -18°C, cez deň sa však naďalej ochladzovalo a popoludní teplota poklesla aj pod -20°C. S postupným nasúvaním sa tlakovej výše sa oblačnosť zmenšovala, vďaka čomu začali teploty ešte viac klesať.
 
Do mrazivého rána sa prebudili obyvatelia Slovenska. Foto: TASR
 


Ráno 13. januára 1987 bolo extrémne chladné. V Košiciach sa teplota pohybovala okolo -26°C, v Poprade okolo -29°C, no najchladnejšie bolo na severozápade Slovenska. Žilina hlásila -29,4°C, Partizánske -30°C a Trenčín dokonca až -32°C. Krutá zima vtedy vtrhla takmer do celej Európy. Zima 1987 tak začala teplotne výrazne nadpriemerná, ale tuhé mrazy a kalamity trápili Európu až do marca.
 
Zima v roku 1987 nám nadelila mohutnú snehovú kalamitu Foto: TASR
 
 
Stop vodičom spôsobila snehová kalamita. Foto: TASR
 
 
Ako vidno z nášho záberu kalamita deťom pripravila netradičné športoviská. Foto: TASR
 


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kompromitujúce informácie mali zverejniť chorí ľudia, tvrdí Trump
<< predchádzajúci článok
Volkswagen sa v USA dohodol na urovnaní emisného škandálu