Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. septembra 2015

OBRAZOM: Pred 11 rokmi sa odohrala rukojemnícka dráma v ruskom Beslane



Na snímke z 2. septembra 2004 vynáša príslušník ruskej špeciálnej jednotky dieťa z beslanskej školy, ktorú deň pred tým obsadili militanti.



Zdieľať
Na snímke z 2. septembra 2004 vynáša príslušník ruskej špeciálnej jednotky dieťa z beslanskej školy, ktorú deň pred tým obsadili militanti. Foto: TASR/AP
Moskva 1. septembra (TASR) - Od rukojemníckej drámy v škole v juhoruskom meste Beslan uplynie v utorok 1. septembra 11 rokov.


Pročečenskí ozbrojenci vtrhli 1. septembra 2004 do školy v juhoruskom Beslane, zajali 1128 osôb, z väčšej časti školákov, a tri dni ich držali ako rukojemníkov. Dráma sa skončila 3. septembra toho istého roku niekoľkohodinovou prestrelkou s ruskými bezpečnostnými silami, špeciálnymi jednotkami a výbuchmi náloží, ktoré v objekte rozmiestnili radikáli. Pri incidente a na jeho následky zahynulo 334 osôb, z toho 186 detí.

Zachránené deti z beslanskej školy po oslobodení sa osviežujú vodou. Foto: TASR/AP


Obete besnenia v beslanskej škole. Foto: TASR/AP


Na snímke z 2. septembra 2004 vynáša muž dieťa z beslanskej školy, ktorú deň pred tým obsadili militanti. Foto: TASR


Miesto krvavej drámy - beslanská škola Foto: TASR/AP


Na snímke z 3. septembra 2004 ležia telá mŕtvych žiakov beslanskej školy, v ktorej islamskí teroristi zajali 1100 ľudí. Foto: TASR/AP


Ženy nariekajú v utorok 1. septembra 2009 na mieste zničenej školy v ruskom meste Beslan, kde sa v roku 2004 odohrala školská rukojemnícka dráma. Foto: TASR/AP


Muž kľačí 1. septembra 2009 pred fotografiami vojakov špecialneho nasadenia, ktorých teroristi zastrelili počas školskej rukojemníckej drámy v ruskom meste Beslan. Foto: TASR/AP


19-mesačná Alina Vatajevová stojí 31.augusta 2008 v severoosetskom Beslane na hrobe jej babky Galiny Vatajevovej, ktorá zahynula pred 4 rokmi počas rukojemníckej krízy v škole. Počas obliehania školy a následného zmätočného útoku zahynulo vyše 330 ľudí, vrátane 186 detí. Foto: TASR/AP


TASR prináša výberový chronologický prehľad udalostí súvisiacich s rukojemníckou drámou v Beslane.

1. septembra 2004
- Skupina vzbúrencov z Čečenska a Ingušska dorazila do malého mesta Beslan. Podarilo sa jej to aj napriek prísnym bezpečnostným opatreniam na ruských cestných komunikáciách. Pri budove školy prepukla prestrelka s políciou, pri ktorej zahynul jeden povstalec.
- Takmer 50 deťom sa podarilo zo školy ujsť.
- Ozbrojenci zavraždili väčšinu mužov, ktorých v škole zajali, a ich telá vyhodili z okna na poschodí. Potom ženy a deti zhromaždili v telocvični, kde museli sedieť obklopení výbušninami.
- Útočníci oznámili telefónne číslo mobilného aparátu, na ktorom sa s nimi môžu spojiť vyjednávači.
- Päť hodín po prepadnutí školy prepustili teroristi skupinu detí; na slobodu sa dostalo asi 15 školákov.
- Na následky zranení, ktoré utrpeli pri rannom útoku ozbrojencov na školu, zomrelo v priebehu dňa v nemocnici sedem ľudí.
- Úrady Ruskej federácie nadviazali kontakt s členmi ozbrojeného gangu. Členovia komanda požadovali možnosť rokovania s prezidentmi juhoruského Severného Osetska a susedného Ingušska, ako aj prepustenie svojich spolubojovníkov väznených na území Ingušska na slobodu.

2. septembra 2004
- Ani po bezmála 24 hodinách sa situácia v Beslane nezmenila. Ruské orgány predbežne vylúčili použitie sily na ukončenie rukojemníckej drámy v škole.
- Ruským bezpečnostným zložkám sa podarilo identifikovať niekoľkých členov ozbrojeného komanda.
- Popoludní prepustil ozbrojený gang na slobodu 26 detí a žien.
- Napätie okolo budovy sa popoludní vyhrotilo, keď v jej blízkosti vybuchlo auto.
- V obsadenej škole neboli potraviny, únoscovia však dodávku jedla pre zadržiavaných povoliť odmietali.

3. septembra 2004
- Ruskí predstavitelia obnovili kontakty s ozbrojencami.
- "Nie je tam 350, ale 1500 ľudí. Ľudia ležia jeden na druhom," povedala jedna z prepustených žien. Maskovaní únoscovia boli podľa svedkýň dobre organizovaní. Dve z teroristiek sa na začiatku celej akcie odpálili vo vchode do školy, pričom usmrtili aj niekoľko zajatcov. Zvyšných rukojemníkov nahnali do telocvične, kde ich na zmeny strážili. Ozbrojenci sa označovali za Čečencov, stále chodili v maskách a požadovali odchod ruských vojsk z Čečenska.
- Z obkľúčenej školy unikla skupina okolo 30 detí. Ich úteku predchádzali dva mohutné výbuchy, po ktorých nasledovala streľba z automatických zbraní. Niektorí z únoscov boli opásaní výbušninami a pohrozili, že v prípade útoku na školu vyhodia celú budovu do vzduchu.
- Časť strechy školy, v ktorej ozbrojenci držali školákov a ich rodičov, sa zrútila. Zrúteniu strechy predchádzali explózie a streľba zo samopalov.
- Príslušníci špeciálnych jednotiek vyniesli zo školy približne 40 mŕtvych alebo zranených.
- Teroristi sa po útoku federálnych jednotiek na objekt rozdelili na tri skupiny. Časť z nich zostala v škole, odkiaľ sa stále ozývala streľba. Druhá skupina sa s niekoľkými rukojemníkmi z radov dospelých prebíjala na juh mesta. Ďalší sa snažili zamiešať medzi bývalých rukojemníkov. V škole došlo k samovoľnému výbuchu trhaviny, ktorú tam nechali teroristi, a objekt zachvátil požiar.
- K násilnému ukončeniu trojdňovej rukojemníckej drámy v meste Beslan došlo po súhlase militantov s tým, aby Rusi odniesli telá zabitých rukojemníkov. Ozbrojenci popravili 20 dospelých mužov. Vo chvíli, keď záchranári išli po mŕtve telá, militanti začali odpaľovať bomby a strieľať na ľudí v okolí školy. Asi 30 detí, niektoré z nich zakrvavené a kričiace, zo školy vybehli a vtedy komandá spustili vraj neplánovanú záchrannú akciu.
- Piatich únoscov zabili, ale 13 ďalších ušlo a zabarikádovalo sa v jednom z domov. Ruské bezpečnostné sily na tento dom zaútočili.
- Do nemocníc severoosetskej metropoly Vladikavkaz a Beslanu, dejiska 53 hodín trvajúcej rukojemníckej drámy, prepravili 346 bývalých rukojemníkov.
- V pivnici školy v Beslane sa v obkľúčení útočiacich kománd ministerstva vnútra ocitli traja teroristi, ktorí kládli odpor. Podľa ministerstva vnútra Severného Osetska išlo o vodcu bandy a jeho dvoch pobočníkov.

6. septembra 2004
- Za rukojemníckou drámou v Beslane stál vodca čečenských separatistov Aslan Maschadov a čečenský poľný veliteľ Šamiľ Basajev. Tvrdil to príslušník 32-členného komanda, ktorému sa ako jedinému podarilo oslobodzovaciu akciu ruských špeciálnych síl prežiť a ktorého zajali. Príslušníkmi komanda boli Arabi, Uzbeci a Čečenci.

8. septembra 2004
- Ruské úrady identifikovali 12 z 32 členov teroristického komanda.

17. mája 2005
- Jediný terorista, ktorý zásah ruských bezpečnostných síl prežil, predstúpil v Severnom Osetsku pred súd: Nurpaša Kulajev, ktorý čelil okrem iného obvineniam z terorizmu a vraždy, sa priznal k účasti na obsadení beslanskej školy, tvrdil však, že on sám nikoho nezabil.
- K zodpovednosti za útok sa prihlásil čečenský povstalecký vodca Šamiľ Basajev.

2. augusta 2005
- Súdni lekári zistili, že zomrela žena, ktorá počas rukojemníckej drámy v beslanskej škole utrpela zranenia, čím sa počet obetí z radov rukojemníkov zvýšil na 334.

28. decembra 2005
- Vyšetrovacia komisia ruského parlamentu po niekoľkonásobnom odklade predložila poslancom správu o rukojemníckej dráme v Beslane. Experti, ktorých vyšetrovaním poverila generálna prokuratúra, skonštatovali, že kroky ruského krízového štábu a zásahových jednotiek neboli v rozpore so zákonom. Vyšetrovacia komisia ruského parlamentu dospela k záveru, že obsadenie školy v severoosetskom Beslane riadil poľný veliteľ Šamiľ Basajev a medzičasom zabitý Aslan Maschadov.

Zhrnutie:
Teroristické komando obsadilo školu v Beslane 1. septembra 2004, v deň otvorenia nového školského roka, pričom za rukojemníkov zobralo vyše 1100 ľudí: školákov, ich príbuzných, učiteľov a zamestnancov školy. Všetkých nahnali do telocvične, kde rozmiestnili výbušniny.

Pri explóziách a streľbe, ktorými sa tri dni trvajúca dráma skončila, prišlo o život 331 ľudí, z toho 186 detí. Podľa členov vyšetrovacej komisie bola cieľom teroristickej operácie destabilizácia situácie na severnom Kaukaze.

Útok bol pripravovaný od augusta 2004, keď sa začalo formovať 34-členné komando. Dve ženy v ňom mali v čase útoku na sebe opasky s výbušninou. Ingušské oddelenie Federálnej bezpečnostnej služby, tamojšie ministerstvo vnútra a ich štruktúry neprijali dostatočné preventívne, organizačné ani iné opatrenia, aby včas odhalili zločineckú činnosť bánd a teroristických skupín a zabránili im v aktivitách.

Podľa zistení komisie ministerstvo vnútra Severného Osetska dostalo koncom augusta 2004 z Moskvy úradný telegram s nariadením, aby pred začiatkom nového školského roka posilnilo bezpečnostné opatrenia.

Komisii sa nepodarilo zistiť, čo bolo príčinou explózií v budove školy, ktoré viedli k neplánovaným krokom teroristov a smrti väčšiny rukojemníkov. Tanky republikových a federálnych síl podľa zistení komisie ostreľovali školu až vtedy, keď v nej neboli nijakí rukojemníci.

Paľbe predchádzala operácia na oslobodenie rukojemníkov. Strieľať sa začalo až po jej ukončení a preverení, že v budove nie sú civilisti. Teroristi, ktorí paľbu prežili, boli zlikvidovaní po odpálení podmínovaných priečok a múrov.

Združenie pozostalých po obetiach beslanskej tragédie Matky Beslanu v reakcii na správu parlamentnej komisie uviedlo, že opäť nezazneli mená vinníkov.

16. februára 2006
- Sudca v procese s jediným obžalovaným sa začal zaoberať verdiktom v tomto prípade.

26. mája 2006
- Súd v severoosetskej metropole Vladikavkaz odsúdil na doživotie jediného živého útočníka na beslanskú školu. Čečenského tesára Nurpašu Kulajeva uznali za vinného z bratia rukojemníkov, vraždy, terorizmu a spôsobenia materiálnej škody vo výške 34 miliónov rubľov. Prokuratúra uviedla, že sa proti rozsudku neodvolá.
- Počas drámy prišlo o život 186 detí. Matky obetí, oblečené v čiernom, sa v ôsmy deň čítania verdiktu zhromaždili v súdnej sieni vo Vladikavkaze, aby počuli vyrieknutie rozsudku. Niektoré mali v rukách transparenty s nápisom "Neexistuje odpustenie pre úrady, ktoré dopustili Beslan", ako aj fotografie tankov a mŕtvych detí. Mnohí príbuzní obetí vnímali proces s Nurpašom Kulajevom ako pokus úradov odvrátiť pozornosť od zlyhania ruských bezpečnostných zložiek.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zomrel sudca Milan Karabin, bývalý predseda Najvyššieho súdu
<< predchádzajúci článok
Na bratislavskú Hlavnú stanicu začínajú oddnes opäť jazdiť električky