Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

14. júla 2009

Obojživelníky sa pária pri splne mesiaca



Obojživelníky na celom svete synchronizujú svoje párenie so splnom mesiaca, zistili vedci. Tento globálny fenomén si ešte nikdy predtým nevšimli, ale žaby, ropuchy a mloky uprednostňujú párenie za ...



Zdieľať
BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) - Obojživelníky na celom svete synchronizujú svoje párenie so splnom mesiaca, zistili vedci. Tento globálny fenomén si ešte nikdy predtým nevšimli, ale žaby, ropuchy a mloky uprednostňujú párenie za mesačného svitu. Zvieratá využívajú lunárny cyklus pre koordináciu svojich stretnutí, čím si zabezpečujú, že v rovnaký čas sa zíde dostatočne veľké množstvo samcov a samičiek. Zvieratá si tak zväčšujú úspech pri kladení vajíčok a znižujú pravdepodobnosť ich zjedenia. Detaily objavu sú publikované v časopise Animal Behaviour.


Biologička Rachel Grant z Open University v roku 2005 študovala mloky neďaleko jazera v strednom Taliansku a všimla si, že za splnu mesiaca boli ropuchy všade naokolo. "Hoci to mohla byť len náhoda, nasledujúci mesiac som šla po tej istej ceste každý deň za súmraku a zistila som, že počet ropúch spolu s mesiacom narastal, a dosiahol svoj vrchol, keď bol mesiac v splne a potom zase začínal postupne klesať," povedala.

Odborná literatúra sa o niečom podobnom nezmieňuje, preto sa Grant rozhodla vrátiť na rovnaké miesto v rokoch 2006 a 2007, aby tam študovala obojživelníky podrobnejšie. Neskôr svoje dáta porovnala s 10-ročnou analýzou svojho konzultanta Tima Hallidaya o kopulačných zvyklostiach žiab a ropúch z rybníka neďaleko britského Oxfordu a s dátami o ropuchách a mlokoch, žijúcich vo Walese, ktoré zozbierala jej kolegyňa Elizabeth Chadwick z britskej Cardiff University. "Analyzovali sme dáta a zistili lunárny efekt na všetkých troch miestach," povedala Grant. "Zdá sa, že aj mloky sú zasiahnuté efektom lunárneho cyklu, ale výsledky sú menej viditeľné," povedala Grant. "Mloky sa však vyhýbajú kopulačným miestam, keď je mesiac vo svojej tretej štvrtine. Môže to byť spôsobené tým, že magnetické pole Zeme je v tom čase najsilnejšie. Pre objasnenie je však potrebný ďalší výskum," povedala Grant.

"Máme dôkazy o tom, že lunárne cykly ovplyvňujú obojživelníky v rozšírených oblastiach. Myslíme si, že mesačnú fázu prehliadali vo väčšine štúdií, ktoré sa týkajú načasovania rozmnožovania," povedala Grant. V súčasnosti spolu so svojimi kolegami dúfa, že sa im podarí vytvoriť štatistický model, ktorý bude brať do úvahy poveternostné podmienky a iné environmentálne faktory, ako je geomagnetizmus, rovnako ako lunárny cyklus.

Informáciu zverejnil internetový portál news.bbc.co.uk.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Gottovi prišli zagratulovať aj Horkýže Slíže
<< predchádzajúci článok
V Dome umenia v Bratislave prebieha výstava Súčasné chorvátske sochárstvo