Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. septembra 2010

Obnovenie degresívnej marže je podľa ADL predčasné



Opätovné zavedenie degresívnej marže pri dodávkach liekov do nemocníc vníma Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) ako ...



Zdieľať
lieky  lekaren Foto: Ilustračné foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) - Opätovné zavedenie degresívnej marže pri dodávkach liekov do nemocníc vníma Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) ako predčasné opatrenie. "Nemocnice ešte neboli transformované na akciové spoločnosti a neboli zavedené opatrenia, aby dlh v nemocniciach nerástol," uviedol ďalej pre agentúru SITA prvý viceprezident asociácie Sina Niku.

Ako dodal, degresívnu maržu pre dodávky liekov do nemocníc zaviedla predchádzajúca vláda, ktorá následne sama toto opatrenie prehodnotila a vrátila sa k fixnej marži. Dôvody boli pritom podľa Niku výlučne ekonomické. "Dodávatelia pri nižšej marži (čo je cieľom degresívnej marže) nie sú schopní prefinancovať dlhé splatnosti, ktoré väčšina nemocníc na Slovensku reálne má," skonštatoval.

Asociácia pritom podľa neho chápe dôvody na zavedenie degresívnej marže pre nemocnice, ale má za to, že by malo byť realizované až po prijatí vládou avizovaných opatrení v oblasti nemocníc. "Rovnako by dodávatelia mohli podmieňovať ďalšie dodávky do nemocníc 30-dňovou splatnosťou. Bola by to legitímna požiadavka, ale ekonomicky kontraproduktívna. V rovnakom kontexte vnímame my, dodávatelia liekov, zavedenie degresívnej marže pre dodávky liekov do nemocníc," povedal Niku.
Ministerstvo zdravotníctva SR obnovuje od októbra fungovanie degresívnej marže v nemocniciach. Znamená to, že zdravotnícke zariadenia budú opätovne kupovať lieky s rozdielnymi prirážkami. Liečivá budú rozdelené podľa ceny do viacerých pásiem. Pri drahších budú prirážky nižšie, pri lacnejších naopak vyššie.

Podľa rezortu je degresívna obchodná prirážka účinným nástrojom na reguláciu spotreby liekov, ktorý prinesie úspory v systéme. "Tento krok prispeje k výraznému šetreniu na nákladoch na liečivá a možno očakávať finančné úspory vo výške 10 mil. eur ročne," tvrdí ministerstvo. S obnovením degresívnej marže v nemocniciach nemá problém ani prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko. "Nepredpokladám, že by malo prísť ku komplikáciám, hodnotím to ako správny krok," uviedol pre agentúru SITA Petko.

Fungovanie degresívnej marže v zdravotníckych zariadeniach zastavil v minulom roku predchádzajúci minister Richard Raši. Podľa jeho rozhodnutia si nemocnice začali od apríla 2009 kupovať lieky za maximálne 9-percentnú prirážku. Zmeny zdôvodňoval problémami s dostupnosťou liečiv v nemocniciach. Tvrdil, že príde k zlepšeniu prísunu drahých liekov a zároveň sa zabezpečí zníženie cien tých lacných. Analytici však tento krok kritizovali a tvrdili, že ceny drahých liečiv naopak stúpnu.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prvý elektromobil značky ŠKODA
<< predchádzajúci článok
VW otvoril v Bratislave nové tréningové centrum