![]() |
19. februára 2023
V nasledujúcich 80 rokoch zmizne až 14 oblastí vrátane Cookových ostrovov, Tuvalu alebo Seychel.
Do konca tohto storočia panujú obavy, že hladina mora sa zvýši o niekoľko metrov, čo pre mnohé ostrovy bude kritické. Na nevyhnutné sa tamojší obyvatelia pripravujú stavaním múrov a sťahovaním sa do vyšších oblastí. Francúzska Polynézia dokonca plánuje postaviť plávajúce ostrovy, na ktorých bude energia zabezpečovaná veternými a solárnymi elektrárňami. Ktoré ostrovy nás čoskoro opustia?
Už v roku 2012 sa prezident Kiribati pokúšal kúpiť pôdu na Fidži, pretože vedel, čo sa s jeho ostrovom v dohľadnej dobe stane. Podľa odhadov by sa celá oblasť v roku 2050 mohla nachádzať pod vodou.
Hladina tu stúpa zhruba po 8 milimetroch za rok. Od hlavného mesta ju delí iba 6,6 metrov, preto tu tamojší obyvatelia stavajú nové mesto, ktoré bude slúžiť pre prípad evakuácie.
Známa a obľúbená destinácia je pomaly ale iste zaplavovaná. Jej poloha je bohužiaľ natoľko nešťastná, že v roku 2100 čerství novomanželia, ktorí tvoria veľkú časť návštevníkov, nebudú môcť ostrovy navštíviť, pretože nebudú existovať.
Mangrové lesy a koralové útesy, to všetko je pohlcované vodou, ktorá tu stúpa najrýchlejšie za posledných 6000 rokov.
S obyvateľstvom pozostávajúcim z 10 000 ľudí patrí tento štát k jedným z najzraniteľnejších miest na Zemi. Ostrov sa nachádza v južnom Pacifiku a patrí k obľúbeným turistickým destináciám.
Tu je situácia ešte krízovejšia, pretože hladina tu stúpa o celý centimeter ročne. Veľa živočíšnych druhov vymiera a klíma sa mení takým spôsobom, že tamojšia fauna a flóra sa horko ťažko prispôsobuje.
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |