![]() |
30. januára 2006
BRATISLAVA 30. januára (WN/SITA) - Objem zahraničného obchodu Rakúska a Slovenska by mal za minulý rok dosiahnuť zhruba 105 mld. Sk. Export Rakúska na Slovensko pritom dosiahol za deväť mesiacov vlaňajška 29,7 mld. Sk, čo je medziročný nárast o 5,4 %. "Slovensko má aktívnu obchodnú bilanciu s Rakúskom, pričom Rakúsko je celosvetovo šiestym najväčším dovozcom na Slovensko," uviedol na tlačovej konferencii Slovensko-rakúskej obchodnej komory (SROK) jej prezident Josef Altenburger. Ako ďalej povedal, rakúsky dovoz zo Slovenska tvoril 50,8 mld. Sk. "Rakúsko je po Nemecku a ČR v rámci susediacich štátov treťou krajinou, kam Slovensko najviac vyváža svoju produkciu. Súvisí to hlavne s tým, že mnohé dodávky do Európskej únie prechádzajú cez Rakúsko a že do celkovej obchodnej výmeny je v súčasnosti zapojených viac malých a stredných podnikov," dodal Altenburger. V celkovej bilancii zahraničného obchodu Rakúska je SR na jedenástom mieste.
Rakúsko je podľa Altenburgera tretím najvýznamnejším investorom na Slovensku, keďže viac ako 15 % celkových investícii v SR pripadá na Rakúsko. Rakúsko doposiaľ investovalo na Slovensku 60,8 mld. Sk. Na prvom mieste bolo Holandsko s 22,3-percentným podielom a na druhom mieste bolo Nemecko s podielom 19 percent. "Na Slovensku evidujeme v súčasnosti trend reinvestovania alebo rozširovania existujúcej úrovne investícií a stále väčší záujem malých a stredných podnikov investovať v SR. To súvisí hlavne s automobilovým priemyslom na Slovensku," uviedol Altenburger. Podľa neho sa však orientácia SR na automobilový priemysel v nasledujúcich rokoch zmení a vláda sa bude viac zameriavať na vzdelanostnú ekonomiku.
V prvej polovici tohto roka sa chce SROK venovať otázke dopravnej infraštruktúry medzi SR a Rakúskom. "Keďže sa Viedeň de facto stala víťazom tendra na bratislavské a košické letisko, mala by sa vybudovať železničná infraštruktúra nezávislá od cestnej dopravy, ktorá umožní rýchle spojenie viedenského Schwechatu a Ivánky pri Dunaji," dodal Altenburger. Podľa neho má Viedeň a Bratislava veľmi významný synergický potenciál hlavne kvôli geografickej blízkosti. "V rámci tohto regiónu by mohla v priebehu 10 až 15 rokov vzrásť letecká doprava na približne 30 mil. prepravených ľudí, z čoho by Bratislava mohla prepraviť 7 mil. až 8 mil. cestujúcich," povedal Altenburger.
Ďalšou dôležitou nevyriešenou otázkou je podľa Altenburgera otázka prechodných ustanovení týkajúcich sa trhu práce medzi Rakúskom a Slovenskom. "Prechodné ustanovenia nie sú v záujme hospodárstva a nechápem, prečo by dohoda, akú uzatvorilo Rakúsko s ČR a Maďarskom o práci v prihraničných oblastiach a o výmene študentov a praktikantov, nemohla byť uzatvorená aj so SR," skonštatoval Altenburger. Podľa neho treba očakávať, že v polovici tohto roka Rakúsko predĺži prechodné ustanovenia na ďalšie tri roky.
FOTO:SITA
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |