Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

29. septembra 2011

Objavili spôsob sfarbenia fosilizovaných chrobákov



Tím amerických a írskych vedcov objavil metódu, pomocou ktorej sa dá určiť skutočné sfarbenie fosilizovaných chrobákov. Odborníci na čele s Mariou McNamarou z Yale University ...



Zdieľať
fossilized beetle BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) - Tím amerických a írskych vedcov objavil metódu, pomocou ktorej sa dá určiť skutočné sfarbenie fosilizovaných chrobákov.


Odborníci na čele s Mariou McNamarou z Yale University zistili, že zachované sfarbenie fosílií sa mierne zmenilo, čiže napríklad modrý chrobák počas fosilizácie zmenil farbu na zelenú.

Tento objav pomôže vedcom s väčšou presnosťou určiť, ako praveké chrobáky v skutočnosti vyzerali, pričom práve sfarbenie im môže poskytnúť množstvo informácií o spôsobe života konkrétneho druhu.

"Jednotlivé farby majú množstvo vizuálnych funkcií. Môžu napríklad zohrávať rolu v komunikácii alebo termoregulácii. A preto je dôležité, aby sme dokázali čo najpresnejšie určiť ich skutočné sfarbenie, takže potom budeme vedieť povedať, k akému hlavnému účelu chrobáky farby používali," uviedla McNamara, ktorá spolu s kolegami skúmala kutikuly rôznych druhov chrobákov s vekom od 15 do 47 miliónov rokov.

Pomocou elektrónových mikroskopov zisťovali, ako proces fosilizácie pôsobí na vlastnosti kutikuly, ktorá je zodpovedná za sfarbenie chrobákov. Zistili, že mikroskopické štruktúry odrážajúce svetlo sa vo fosíliách zachovali, ich chemické zloženie sa však zmenilo.

To malo za následok takzvaný červený posun smerom k dlhovlnnému koncu farebného spektra. V praxi to znamená, že živý fialový chrobák zmení počas fosilizácie farbu na modrú, modrý zas na zelenú a tak ďalej.

"Počas fosilizácie dochádza k zmene indexu lomu kutikuly, ktorý vyjadruje nakoľko sa svetlo ohýba. Z toho vyplýva, že chemické zloženie kutikuly sa muselo zmeniť, pretože index lomu materiálu závisí od toho, z čoho je vyrobený," vysvetlila McNamara, ktorá však dodala, že stupeň červeného posunu sa pri jednotlivých fosíliách mierne odlišoval.

Taktiež zdôraznila, že všetky fosílie, ktoré skúmali, pochádzali z podobných jazerných sedimentov. Z tohto dôvodu by pri iných typoch sedimentov mohli dospieť k iným výsledkom.

Informácie pochádzajú z webstránky bbc.co.uk.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nové kníhkupectvo v centre Bratislavy
<< predchádzajúci článok
V prípade úmrtia M. Jacksona vypovedali asistent a ochrankár