Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. decembra 2005

Obec s menom Vianoce



V malej stredomaďarskej obci, ležiacej asi sto kilometrov južne od Budapešti, by mohli mať Vianoce vlastne po celý rok.



Zdieľať
  Jedenapoltisícová dedina Nagykarácsony na juhu Fejérskej župy je známa v Maďarsku, ale už aj za jeho hranicami, svojím ojedinelým názvom. Možno ho totiž preložiť ako Veľké Vianoce. Aj keď súčasné meno má zadunajská obec pri Dunaújvárosi iba polstoročie, jeho pôvod má vyše tristoročné korene a súvisí s kresťanskými sviatkami. Predchodcovia miestnych obyvateľov - pastieri - prechádzajúci na západ od Dunaja z kumánskej roviny na druhej strane rieky, zostávali cez Vianoce a na zimu na salašoch. A tak sa neskôr objavil názov Karácsonyszállás.

Predstava Vianoc v tejto dedine môže byť zaujímavá. Blížiace sa sviatky na prvý pohľad pripomína najmä veľký betlehem s desiatimi postavami v životnej veľkosti vedľa rímskokatolíckeho kostola. „Vystavili sme ho po prvý raz v roku 2001. Je to najväčší betlehem na otvorenom priestranstve v Maďarsku. Je otvorený od prvej adventnej nedele až do Vianoc. Prichádza k nám stále viac návštevníkov. Dovtedy chodili iba kvôli Mikulášovi. S betlehemom sme vrátili Vianoce na ich miesto,“ veľmi ochotne informoval mladý farár Miklós Mihályi. Figuríny v betleheme odkúpili od obchodného domu a obyvatelia pre ne zhotovili ošatenie.
Aktívny správca farnosti organizuje v kostole už šiesty rok výstavu fotografií o kostoloch sveta - teraz o ázijských. Dušpastier sa trochu posťažoval na svoje ovečky, že mnoho ich nechodí do kostola a neprispieva na jeho prevádzku. „Keď premokla strecha, málo ľudí prispelo na obnovu. Na Vianoce príde do kostola okolo dvesto obyvateľov, inak však chodia pomenej,“ vysvetľuje kňaz Mihályi.
Nagykarácsony je známy aj červeným Mikulášovým domom. Sympatický ujo v červenom plášti a s veľkou sivou bradou v ňom úraduje každý deň od 24. októbra až do 23. decembra od 8. do 16. hodiny. Najviac práce však má, ako prezradil, predsa len v období okolo Mikuláša. „Od Vianoc do Nového roka nepracujem, vtedy je veľmi malý záujem. Chcel by som, aby deti boli v tom čase doma s rodičmi,“ povedal Gyula Pirker.
Počas sezóny je Mikuláš najväčším zamestnávateľom v dedine, pracuje preňho vyše tridsať pomocníčok. Ročne do jeho domu zavíta okolo dvadsaťtisíc záujemcov všetkých vekových skupín. Aj zo susedných krajín, vrátane Slovenska i zo vzdialenejšieho zahraničia. Za desať rokov činnosti deti napísali Mikulášovi vyše 50-tisíc listov, ročne príde štyri- až desaťtisíc obálok. „Na každý list, ktorý príde poštou, odpo-viem. Deti čakajú moju odpoveď aj pre adventnú pečiatku. Veľa listov prichádza aj zo zahraničia, tiež od vás,“ hovorí Mikuláš. Počas obdobia pred Vianocami totiž v obci funguje populárna Pošta lásky.
Martin Benko

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bojujú s obrovským požiarom
<< predchádzajúci článok
Veľká investícia