Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. februára 2014

Obec Brusno v tomto roku oslávi niekoľko jubilejných výročí



Na snímke Obecný úrad v Brusne.



Zdieľať
Na snímke Obecný úrad v Brusne. Foto: TASR/Veronika Hlisníková
Brusno 8. februára (TASR) - Obec Brusno v okrese Banská Bystrica sa nachádza v severnej časti Banskobystrického samosprávneho kraja. "Obopínajú nás horstvá Slovenské Rudohorie a Nízke Tatry," povedala pre TASR starostka Brusna Viera Krakovská. Ako dodala, obec má rozlohu 4351 hektárov a tri časti, Ondrej, Brusno a Brusno-kúpele.


Ako pokračovala, k prírodným zvláštnostiam v Sopotnickej doline, ktorá leží v chránenom území Národného parku Nízke Tatry, kde nie je možná výstavba, je biokoridor. Žije tam napríklad hlucháň. V erbe brusnianskych kúpeľov je zasa medveď, keďže v okolí je dosť týchto zvierat. Veľmi vzácna lokalita je aj v Slovenskom Rudohorí, v ktorej rastú tri vzácne chránené orchidey.

V roku 2014 Brusno oslávi niekoľko jubilejných výročí: "Tohto roku máme 590 rokov prvej písomnej zmienky o obci, boli tu dve samostatné obce, Brusno a Svätý Ondrej nad Hronom, v 60-tych rokoch sa spojili," priblížila starostka. Prvá písomná zmienka o obci je z 24. mája 1424, keď kráľ Žigmund daroval svojej manželke ľupčianske panstvo a spomínajú sa tu dve obce, Sv. Ondrej a Brusno. "Odhaduje sa to, čo som ja našla v archívoch, že naše osídlenie bolo skôr, asi v roku 1131," podotkla Krakovská. Miestni sa v minulosti venovali poľnohospodárstvu a drevorubačstvu, ťažila sa tu aj železná ruda.

V tomto roku Brusňania oslávia aj 120 rokov požiarnej ochrany, keďže v roku 1894 sa objavila prvá zmienka o dobrovoľných hasičoch v obci. Rovnako 80 rokov existencie si pripomenie futbalový oddiel. Stará 215 rokov je prvá zmienka o minerálnych prameňoch v brusnianskych kúpeľoch.

Obec zorganizuje už pätnásty rok populárne podujatie Čipkárskô, na ktorom sa varí jedlo predkov, ktorí obchodovali s tovarom a hlavne čipkami, ktoré nakupovali v Starých Horách a Španej Doline. Pred podujatím sa tiež desiaty raz uskutoční Medzinárodné sympózium maliarske a sochárske. Chodia naň záujemcovia z viacerých krajín, napríklad Ukrajinci, Poliaci či Maďari, a týždeň pred Čipkárskô maľujú a vytvárajú sochy. Na ňom potom tvorbu vystavujú, ale aj predávajú či darujú obci.

Krakovská pripomenula, že v Brusne sú v rámci okresu Banská Bystrica jediné kúpele. Podľa jej slov prítomnosť kúpeľných hostí zohrala istú úlohu aj v ich myslení a teda, že musia budovať bezpečnú obec, v tejto súvislosti napríklad robili chodníky pomocou eurofondov. "Zakladateľom kúpeľov, alebo tým, ktorý bol rozhodujúcim asi v tom procese, bol pán Kamenický, ktorý požiadal kúpeľnú komoru v Banskej Bystrici o výstavbu týchto kúpeľov," priblížila Krakovská.

Samotné Brusno sa posledných 10 rokov rozvíjalo aj vďaka viacerým projektom. A to rekonštrukcii verejného osvetlenia či regenerácii sídel, ktorú starostka považuje za najobtiažnejšiu stavbu, obec rekonštruovala aj základnú školu s materskou školou. Tiež vybudovala novú hasičskú zbrojnicu z vlastných zdrojov, podobne ako dom smútku.

"Máme nové tenisové ihrisko, máme viacúčelové ihrisko pri základnej škole," pokračovala starostka. Aktuálne skončila aj rekonštrukcia zdravotného strediska, kde sa nachádzajú detský, praktický lekár a stomatológ. Postupne, posledných 20 rokov, Brusno budovalo kanalizáciu, a to bez toho, aby si obec zobrala úver na spolufinancovanie, väčšinou sa realizovala cez Environmentálny fond. Brusno je tak odkanalizované na 98 percent.

Tvoriví obyvatelia sa môžu realizovať v Dome tradičných umení

Tvoriví obyvatelia Brusna v okrese Banská Bystrica môžu rozvíjať svoj talent v miestnom Dome tradičných umení, ktorý hovorovo nazývajú Notariát. "Účel domu je v podstate ten, aby sme vytvorili podmienky pre spolky a ľudí, ktorí sa orientujú na kultúru," konkretizovala pre TASR starostka obce Viera Krakovská. Dodala, že pre obyvateľov je prístupný zadarmo, stretávajú sa tu napríklad čipkárky.

Ako pokračovala, v dome je "všehochuť." "Základná umelecká škola (ZUŠ) tam má akadémiu, čiže, je tam jeden priestor, kde deti vystupujú. Akadémia pozostáva z prezentácie toho, čo sa naučili," priblížila Krakovská. ZUŠ tu má výtvarný aj hudobný odbor - hru na gitare. "Máme tam zo ZUŠ, a to je pozoruhodné, mladého chlapca, ktorý učí 60 detí vyrábať keramiku." V dome je teda aj kruh a vypaľovacia pec. "Povedala by som, že tým deťom sme dali nejakú motiváciu, aby nesedeli len pri počítačoch, ale že majú možnosť svoj talent rozvíjať," uviedla Krakovská.

Ako výstavný priestor využili Notariát aj účastníci medzinárodného sympózia maliarskeho a sochárskeho, ktorí tvoria svoje diela týždeň pred tradičným podujatím Čipkárskô. V niekoľkých miestnostiach sú historické alebo dobové predmety ako náradie či kuchynské potreby, ktoré podľa starostky chcú zachovať pre budúce generácie.

Hoci má budova podľa nej historický význam, bola vyňatá zo zoznamu kultúrnych pamiatok. Pritom sa nevie, z akého dôvodu, ten len predpokladajú. Dom prešiel rekonštrukciou, ktorá bola ukončená v roku 2005. Stála okolo 232.400 eur a obec sa na financovaní podieľala piatimi percentami. Obnova sa realizovala za pomoci predvstupových fondov – SAPARD.

"Rekonštrukcia bola potrebná, lebo z môjho pohľadu to je veľmi historická budova, desať rokov - v rokoch 1868–1878 - bola sídlom Horehronskej župy. Čiže, to bola naozaj rarita na takú obec," konštatovala Krakovská. Potom sa budova využívala na rôzne účely, naposledy v nej bola ZUŠ. Vzhľadom na to, že chátrala, pristúpili k jej rekonštrukcii.

Budova napríklad slúžila na ubytovanie vojsk počas prvej svetovej vojny, podľa kroník v nej jednu noc prenocovala aj spisovateľka Božena Němcová, keď bola na potulkách. Podľa zápisnice z pozemkovej knihy Správa katastra eviduje túto stavbu ako Hostinec na ceste, ktorý existoval už 23.6.1884. Budova však stála na území dnešného Brusna už skôr, dodala starostka.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
FIT investoval 500-tisíc eur na rozvoj produktu na spracovanie faktúr
<< predchádzajúci článok
Magnetická rezonancia a tomografia v Trenčíne budú dostupnejšie