Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. marca 2018

Obe Kórey a USA ukončili konštruktívne neoficiálne rozhovory vo Fínsku



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Helsinki 22. marca (TASR) - Fínska vláda v stredu oznámila, že delegáti zo Severnej Kórey, Južnej Kórey a Spojených štátov ukončili "konštruktívne" neoficiálne diplomatické rozhovory v severskej krajine, od ktorých sa všeobecne očakávalo položenie základov pre nadchádzajúce stretnutie medzi oboma Kóreami a pre plánovaný summit USA-Severná Kórea.


Fínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo v krátkom vyhlásení, že trojstranné rozhovory sa konali v pozitívnej atmosfére a boli zamerané na "budovanie dôvery a zmenšenie napätia na Kórejskom polostrove".

Mnohí pozorovatelia sú presvedčení, že rozhovory vo Fínsku mali byť predprípravou pre budúce stretnutie lídrov oboch Kóreí a pre plánovaný summit amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom.

Na uzavretých dvojdňových rozhovoroch v zámočku z 19. storočia pri fínskej metropole Helsinki sa zúčastnilo 18 delegátov, šesť z každej účastníckej krajiny, ako aj pozorovatelia z OSN a Európy. Stretnutie sa začalo v pondelok večer spoločnou večerou v helsinskej reštaurácii, kam videli delegátov prichádzať, napísala tlačová agentúra AP.

Médiá nedostali veľa informácií o totožnosti delegátov a témach rozhovorov - okrem jednej, keď fínsky minister zahraničných vecí Timo Soini v utorok povedal, že denuklearizácia nebola bodom programu.

Známe však je, že medzi delegátmi z Pchjongjangu bol vysokopostavený severokórejský diplomat Čchö Kchang-il, ktorého vláda poverila severoamerickými záležitosťami, pričom členkou americkej delegácie bola údajne Kathleen Stephensová, bývalá veľvyslankyňa USA v Južnej Kórei.

Išlo o prvé zo série plánovaných stretnutí medzi Kóreami a USA, na ktorých sa majú zúčastňovať súčasní aj bývalí predstavitelia a tiež akademici. Stretnutia sú zrejme dôležité pre určenie tém na spomínanom summite.

Rozhovory v Helsinkách sa konali len niekoľko dní po tom, čo severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho absolvoval v sobotu 17. marca samostatné diplomatické rokovania v susednom Švédsku.

Fínsky prezident Sauli Niinistö v pondelok vyhlásil, že jeho krajina, ktorá má dlhú históriu organizovania medzinárodných summitov, dostala "prostredníctvom spojky" žiadosť, aby bola hostiteľom tohto stretnutia.

"Sme šťastní, že môžeme byť hostiteľmi, a dúfame, že tieto diskusie posunú veci dopredu," uviedol fínsky prezident novinárom pred rozhovormi.

Vysokopostavení juhokórejskí predstavitelia, ktorí nedávno navštívili hlavné mesto KĽDR, uviedli, že vodca Kim Čong-un súhlasil s rozhovormi s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom koncom apríla. Povedali tiež, že Kim navrhol aj stretnutie s Trumpom.

Trump potom oznámil, že s Kimom sa stretne koncom mája. Severná Kórea musí ešte potvrdiť rozhovory s USA, ale jej oficiálne médiá v utorok priniesli komentáre, podľa ktorých "vidieť náznak zmeny" vo vzťahoch USA a KĽDR.

Tento vývoj vyvoláva nádeje na možný prielom v severokórejskej jadrovej kríze. Avšak mnohí experti upozorňujú, že napätie môže znovu zosilnieť, ak summity neprinesú pokrok, a potom bude mať nukleárny problém už len zopár diplomatických možností.

Juhokórejskí predstavitelia, ktorí cestovali do KĽDR, povedali, že Kim je ochotný diskutovať o severokórejskom programe na vývoj jadrových zbraní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nový prezident Zimbabwe nechal prepustiť na slobodu tisíce väzňov
<< predchádzajúci článok
Trump obhajoval svoj blahoprajný telefonát Putinovi