Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. apríla 2013

Obdobie tvrdého šetrenia sa skončilo, naznačuje EÚ



Krajiny ako Francúzsko alebo Španielsko v minulom roku nedodržali svoje ciele rozpočtových deficitov a úroveň zadlženosti v eurozóne narástla. Tlak na prísne úsporné opatrenia sa však ...



Zdieľať
euro peniazeeuro eu unia europska BRUSEL 23. apríla (WEBNOVINY) - Krajiny ako Francúzsko alebo Španielsko v minulom roku nedodržali svoje ciele rozpočtových deficitov a úroveň zadlženosti v eurozóne narástla.


Tlak na prísne úsporné opatrenia sa však možno zníži, keďže Európska komisia (EK) naznačila zmenu postoja.

Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn cez víkend naznačil, že pri tvrdých ekonomických cieľoch je potrebná istá miera flexibility.

"Hoci politika šetrenia je v základe správna, myslím si, že dosiahla svoj limit. Opatrenia sú úspešné vtedy, keď sú nielen dobre navrhnuté, ale majú aj minimálnu politickú a spoločenskú podporu," povedal na konferencii predseda komisie José Manuel Barroso.

Stredobodom stratégie EÚ pri boji s už tri roky trvajúcou dlhovou krízou boli rozpočtové škrty, analytici im ale zároveň dávajú za vinu vznik nebezpečnej špirály, kde vlády šetria, firmy preto prepúšťajú zamestnancov, Európania menej nakupujú a mladí ľudia majú stále menšiu šancu nájsť si prácu.

Úsporné opatrenia sa vo všeobecnosti vnímajú aj ako príčina toho, že ekonomika EÚ je už druhý rok v recesii. Zmenu postoja k úsporným opatreniam však podporuje aj mierne sa zlepšujúci celkový obraz hospodárstva. Kombinovaný fiškálny deficit 17 štátov eurozóny v roku 2012 dosiahol 3,7 %, čo je pokles takmer o polovicu oproti úrovni 6,7 % v roku 2010.

Čiastočne aj kvôli tomu existuje šanca, že Paríž a Madrid dostanú viac času na to, aby dosiahli úniou požadovanú 3 % hranicu deficitu. "Musíme spojiť nevyhnutú úpravu vo verejných financiách, obrovských deficitoch a obrovskom zadlžení s vhodnými opatreniami na podporu rastu," vyhlásil Barroso v plánovanom prejave v Bruseli.

Po ekonomickom raste prahnú aj lídri krajín EÚ, nie je však jasné, ako veľmi sa postoj európskych zákonodarcov zmenil. O prípadnom predĺžení termínu na dosiahnutie rozpočtových cieľov pre Španielsko a Francúzsko bude EK rozhodovať 29. mája.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jedna pätina účtovníkov už zažila zásadný konflikt záujmov
<< predchádzajúci článok
O eure rozhodnú českí voliči v referende, tvrdí Petr Nečas