Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. februára 2013

Obdobie Kováča podľa Figeľa poznačilo demokraciu Slovenska



Udalosti, ktoré sa odohrali počas funkčného obdobia prezidenta Michala Kováča, od ktorého zvolenia uplynulo 20 rokov (1993-1998), trvale podľa predsedu KDH Jána Figeľa poznačili demokratický vývoj ...



Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) - Udalosti, ktoré sa odohrali počas funkčného obdobia prezidenta Michala Kováča, od ktorého zvolenia uplynulo 20 rokov (1993-1998), trvale podľa predsedu KDH Jána Figeľa poznačili demokratický vývoj mladej Slovenskej republiky.


Figeľ dnes pri tejto príležitosti exprezidenta Kováča navštívil.

„Michala Kováča som ako vtedajší poslanec v tajnej voľbe podporil. Napriek tomu, že predseda HZDS posielal KDH do minulosti, sme sa viacerí rozhodli podporiť vtedy jediného kandidáta – podpredsedu HZDS, aby Slovensko malo svoju demokraticky zvolenú hlavu štátu. Bolo to potrebné a správne rozhodnutie,“ povedal pre agentúru SITA Figeľ.

Pripomenul, že HZDS najprv nasadilo do voľby prezidenta Romana Kováča, KDH v prvom kole navrhovalo Antona Neuwirtha. V druhej voľbe bol jediným kandidátom Michal Kováč, ktorý dostal 106 hlasov, aj vďaka opozícii.

Nedemokratické praktiky predstaviteľov HZDS – vtedajšieho riaditeľa SIS Ivana Lexu, ministra vnútra Gustáva Krajčiho, predsedu NR SR Ivana Gašparoviča či samotného premiéra Vladimíra Mečiara boli podľa Figeľa za hranicou zákonov a Ústavy Slovenskej republiky.

„A bol to práve vtedajší prezident Michal Kováč, ktorý sa staval proti tomuto zneužívaniu moci. Aj preto sa stal terčom mnohých útokov a osočovania. Zápas vládnej moci proti prezidentovi bol zápasom o charakter štátu a jeho orientáciu. Aj vďaka statočnosti Michala Kováča ho Slovensko zvládlo a potvrdilo svoju demokratickú a európsku zrelosť,“ povedal o úlohe prvého prezidenta SR Ján Figeľ.

Zmarenie referenda, zavlečenia občana SR do cudziny, vražda Róberta Remiáša sú však dodnes nevysporiadané trestné činy vďaka účelovo vyhláseným amnestiám Vladimíra Mečiara. „KDH sa opakovane pokúšalo ústavným spôsobom zrušiť tieto amorálne rozhodnutia, avšak dodnes sa nenašla odvaha v politickej strane Smer-SD na podporu takéhoto kroku,“ povedal Figeľ.

Napriek tomu KDH nevzdáva boj o skutočnú spravodlivosť. Zmena postoja strany Smer-SD, bez ktorej nie je možné dosiahnuť ústavnú zmenu v tejto veci, je v tomto období nepravdepodobná. „Koncentrácia moci a spôsoby, ktorých sme svedkami najmä za posledné mesiace, nám čoraz viac pripomínajú staré praktiky. Vracajú Slovensko do minulosti,“ dodal Figeľ.

Michal Kováč bol prvým prezidentom v ére samostatnej Slovenskej republiky. Inaugurovali ho 2. marca 1993, jeho funkčné obdobie trvalo do 2. marca 1998. Za hlavu štátu ho zvolili v druhom kole tajnej voľby parlamentu 15. februára 1993, dostal 106 hlasov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ľudia chcú na Valentína smartfón či oblečenie
<< predchádzajúci článok
Hygiena stravovacích zariadení je oproti vlaňajšku lepšia