Obchodníci pre porušenie noriem zaplatili ťažké milióny
Odbor bezpečnosti potravín a výživy Ministerstva pôdohospodárstva SR (MP SR) je od decembra 2007 garantom Slovenska pre spoluprácu v oblasti vedy a techniky s Európskym úradom pre bezpečnosť potravín ...
BRATISLAVA 1. apríla (WEBNOVINY) - Odbor bezpečnosti potravín a výživy Ministerstva pôdohospodárstva SR (MP SR) je od decembra 2007 garantom Slovenska pre spoluprácu v oblasti vedy a techniky s Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA) so sídlom v Parme. Praktickým výsledkom tohto prepojenia je zriadenie dvadsiatich piatich národných odborných vedeckých skupín, v ktorých pôsobí viac ako dvesto vedcov z výskumných ústavov, univerzít, SAV a z úradnej kontroly a výroby. Súčasťou systému bezpečnosti potravín je systém kontrol, ktorý sa dotýka celého potravinového reťazca. Pracovníci tohto odboru MP SR v priebehu uplynulého roka navštívili 20 362 objektov (prevádzky prvovýroby, baliarne, distribučné firmy, dopravcovia), v ktorých urobili 36 934 kontrol. Pri spomínanom mapovaní aktuálnej situácie v potravinovom reťazci "od farmy po vidličku" zistili 9 269 nedostatkov. Najviac z nich odhalili v maloobchode - a to v 7 265 prípadoch, čo predstavuje až 78,37 percenta. Podľa ministerky pôdohospodárstva Zdenky Kramplovej tieto čísla boli podnetom pre uloženie takmer tritisíc blokových pokút v sume 1 835 400 korún a 1 541 pokút rozhodnutím riaditeľa, ktorých výška predstavuje 17 595 870 korún.
"Kontrolóri väčšinu postihov a pokút udelili za predaj výrobkov po dátume spotreby, za nevyhovujúce výrobky a nevyhovujúcu hygienu, respektíve za nedodržanie správneho výrobného procesu. Z konkrétnych potravín najviac nedostatkov zistili pri ochutenom mlieku, konzumných vajciach a pri hlboko mrazenej hydine," uviedla ministerka Kramplová na tlačovej besede. Kontrolóri okrem pokút zakázali umiestniť na trhu 125 tisíc potravinových článkov v hodnote takmer šesť miliónov korún. Zo známejších tovarov a výrobkov tieto opatrenia postihli oravskú slaninu, rybacie filety a rôzne mäkké mäsové výrobky. Mäkké mäsové výrobky, pečeňový syr, konzumné mlieko v celkovej hodnote 439 138 korún museli obchodníci v roku 2007 stiahnuť z predaja a v 889 prípadoch museli tieto nevyhovujúce potraviny v hodnote 103 601 korún aj zlikvidovať. "Výrobcovia a obchodníci museli zlikvidovať najmä nevyhovujúce čerstvé mäso, mleté mäso, mäsové výrobky a prípravky, mlieko s väčším obsahom tuku, mliečne výrobky, vajcia, ryby a produkty rybolovu," potvrdila ministerka Kramplová.
Ďalej uviedla, že v roku 2007 v laboratóriách Štátnych veterinárnych a potravinových ústavov preverili
25 310 odobratých vzoriek, z ktorých 1 199 nevyhovelo požiadavkám Potravinového kódexu SR, respektíve iným pre agrosektor záväzným právnym predpisom a normám. Zo všetkých preverovaných vzoriek platnú legislatívu výrobcovia a obchodníci najviac porušovali pri správnom označení výrobkov (479 prípadov), pri ich fyzikálno-chemických ukazovateľoch (269 prípadov), pri senzorických ukazovateľoch (179 prípadov), ďalej pri kontaminantoch v nich (104 prípadov), v aditívnych látkach (102) a pri mikrobiologických ukazovateľoch (96 prípadov).
SITA