Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

29. apríla 2010

Obce z regiónu Hornej Torysy odmietajú nádrž



Obyvatelia Hornej Torysy zažili v minulých dňoch veľké sklamanie, keď do piatich obcí prišli zástupcovia štátneho podniku Vodárenská výstavba Bratislava, aby s nimi ...



Zdieľať
potok Ilustračné foto SITA, AP PREŠOV 29. apríla (WEBNOVINY) – Obyvatelia Hornej Torysy zažili v minulých dňoch veľké sklamanie, keď do piatich obcí prišli zástupcovia štátneho podniku Vodárenská výstavba Bratislava, aby s nimi prediskutovali zámer výstavby vodárenskej nádrže Tichý Potok.


Stará téma sa tak po 15 rokoch opäť vracia. Dotknutí občania boli presvedčení, že ich boj proti plánovanej priehrade nad Tichým Potok v 90. rokoch bol úspešný a je definitívne zažehnaný. Verejné prerokovanie správy o posudzovaní vplyvov tohto diela na životné prostredie sa konalo v dňoch 18. až 21. apríla vo Vyšných Repašoch, Toryskách, Nižných Repašoch, Oľšavici a Tichom Potoku. Zúčastnili sa na ňom aj občania niektorých ďalších obcí, ako Pavľany, Úloža, Brutovce, Brezovica, Brezovička, Torysa, Krivany a Lipany. Všetci projekt odmietli. Pre tento región ho považujú za nepotrebný. Obmedzoval by záujmy domácich, majiteľov pozemkov a bol by brzdou pre rozvoj obecných samospráv. Projekt si vyžiada 332 mil. €, investor počíta aj s finančnou pomocou Európskej únie. Podľa starostov je to mrhanie verejnými peniazmi a predstavuje obrovský biznis.

Ako uviedol na dnešnej tlačovej besede predseda mimovládnej organizácie Ľudia a voda Michal Kravčík, ktorý od začiatku stál v čele boja proti výstavbe priehrady, obce nebudú dávať žiadne oficiálne stanovisko. Ako uviedol, štátny podnik Vodárenská výstavba predložil správu o hodnotení vplyvu priehrady Tichý Potok na životné prostredie podľa zákona z roku 1994, teda podľa starého zákona, ktorý bol zrušený v decembri 2006. Preto celý proces považujú samosprávy za nelegálny a nekompetentný z legislatívneho aj odborného hľadiska.
Podľa jeho vyjadrenia východ Slovenska netrpí nedostatkom pitnej vody. Doteraz nie sú dostatočne využité kapacity vodného diela Stariná, nenapojili sa na tento zdroj všetky plánované sídla a verejné vodovody chýbajú v niektorých obciach úplne.

Podľa starostky Tichého Potoka Ľubici Džugánovej nádrž by mala byť 600 metrov nad ich obcou, kde bude 61 metrov vysoký priehradný múr, čo považujú za ohrozenie. Projekt by ich ekonomicky znevýhodňoval, rozvoj obce by sa zastavil a život v nej by postupne vymieral.

Ďalším argumentom proti výstavbe vodnej nádrže sú podľa starostov nevhodné geologické pomery. Územie v Levočských vrchoch je „deravé“. Jaskyniari tu objavili rozsiahle jaskynné priestory. Podľa výpočtov vodárenská nádrž bude schopná dodávať 586 litrov vody za sekundu. Ochranári súčasne tvrdia, že výstavbou zanikne dnešný povrchový odber na Toryse a navyše budú ohrozené podzemné vodné zdroje. Naruší sa biotop krajiny.

Podľa starostov územie Hornej Torysy nepotrebuje vodné dielo. Nepovažujú to za vhodnú ochranu ani pred povodňami. Obce potrebujú riešiť sociálne problémy. Chcú presadzovať vlastný vodný manažment pre územie Hornej Torysy. Navyše projekt vodnej nádrže by zastavil proces prinavrátenia pozemkov ľuďom zo zrušenej obce Blažov, ktorý zabral vojenský priestor Javorina, kde má stáť budúca priehrada. Starostovia poukazujú aj na nebezpečenstvo vodných nádrží, ako takých, pri možných teroristických útokoch. Z týchto dôvodov žiadajú celý proces zastaviť. Vyzývajú kompetentné inštitúcie, aby sa v obciach a regiónoch podporovali a presadzovali také vodohospodárske riešenia, ktoré budú v súlade s trvalo udržateľnými princípmi a prinášali úžitok všetkým.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko štátny podnik Vodárenská výstavba Bratislava. Prisľúbili ho v čo najkratšom čase.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
MŠ SR: Každý tretí žiak je hrdý národniar
<< predchádzajúci článok
Trichet vyzval na rýchlu pomoc Grécku