Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. júna 2011

Obce v Karpatoch sa spamätávajú z ničivej vodnej smršte



Medzi obcami Dubová a Častá stavajú provizórny most, dokončený bude najneskôr v nedeľu večer. Pôvodný most sa ...



Zdieľať
obce v karpatoch sa spamatavaju po vo Obec Častá sa spamätáva zo zničujúcej vodnej smršte. Foto: SITA/BSKBRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) - Medzi obcami Dubová a Častá stavajú provizórny most, dokončený bude najneskôr v nedeľu večer.


Pôvodný most sa zrútil v utorok v noci počas prívalových dažďov, ktoré zasiahli viaceré obce Malokarpatského regiónu. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Iveta Tyšlerová. „Dočasný most pri obci Častá je riešením pre celý mikroregión. Toto riešenie sme prijali po dohode s expertmi, armádou a starostami všetkých obcí, ktoré postihli povodne,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo.

Most rieši spádovú oblasť pre približne 10-tisíc ľudí. Provizórny most bude s obmedzenou jednosmernou a semaformi riadenou prevádzkou. Ťažká nákladná doprava bude na moste vylúčená. Most stavia župná spoločnosť Regionálne cesty Bratislava. Pri tomto riešení sa bude môcť pod dočasným mostom začať aj s výstavbou nového – trvalého mosta. Najskôr sa však musia odstrániť trosky zničeného mosta, preskúmať podložie a následne sa vypracuje projektová dokumentácia.



Na pomoc postihnutým obciam môže prispieť aj verejnosť. Bratislavská župa v spolupráci s Modrými anjelmi zriadila darcovský účet pod názvom Pomoc občanom zasiahnutým záplavovou vlnou - 4013783647/7500. Verejná zbierka je povolená Ministerstvom vnútra SR. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na obnovu postihnutých obcí povodňami.

Obyvatelia postihnutých obcí tiež potrebujú pomôcť s odstraňovaním následkov povodní a dobrovoľníkov je málo. Modrí anjeli v spolupráci s obecným úradom v Píle a Bratislavským krajom zriadili priamo v obci centrum pomoci. Koordináciu dobrovoľníckej činnosti zabezpečuje RISC centrum v budove osvetovej besedy vedľa obecného úradu v Píle v čase od 7:00 do 24:00 každý deň až do odvolania. Mailový kontakt je zabezpečený na adrese modrianjeli@gmail.com, telefonicky sa možno s centrom spojiť na čísle 0944/ 171 272.


V Píle asi zbúrajú jeden dom

Najhoršia situácia je v obci Píla, kde voda strhla desiatky metrov brehu aj s cestu a ľudia ostali odrezaní od sveta. Jeden dom v obci Píla, ktorú v utorok postihla povodeň, možno zbúrajú. Povedal to dnes starosta obce Radoslav Mičunek. „V rámci zákona máme možnosť tento dom zbúrať a majiteľ má o to záujem,“ uviedol starosta. Ide o dom v hornej časti dediny a podľa Mičuneka je v takom stave, že môže kedykoľvek spadnúť sám. Ako ďalej uviedol starosta, v dedine je momentálne vítaná najmä dobrovoľnícka pomoc.

Dobrovoľníkov je podľa neho pri pomocných prácach stále málo. Škody, ktoré spôsobili utorkové záplavy v Píle, zatiaľ nevyčíslili, ako informoval starosta, potrvá to dlhší čas. Kedy opäť spustia pitnú vodu v obci, je podľa neho otázne. “Včera to bolo do 48 hodín, dnes je to neurčitý čas,“ uzavrel Mičunek. Zásoby pitnej vody zatiaľ pre obyvateľov zabezpečujú v cisternách.



Situáciu v najviac postihnutej obci prišiel dnes skontrolovať minister životného prostredia József Nagy. Ako uviedol, tok ešte stále podmýva domy, čím ohrozuje obyvateľov Píly. Za najdôležitejšie teraz považuje to, aby potok dostali na svoje miesto. Ako minister Nagy dodal, na vláde sa v stredu dohodli, že nájdu taký mechanizmus, aby refundácia zabezpečovacích prác pre Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), pre obce aj iné organizácie, ktoré v zaplavených obciach pomáhajú, bola ešte rýchlejšia. Minulý rok sa im to podľa ministra podarilo za päť mesiacov, teraz by ten čas chceli skrátiť. „Uvedomujeme si, že taká obec ako Píla naozaj nemôže úverovať takéto činnosti a budeme im musieť pomôcť,“ uviedol minister.

Ako uviedol riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Daniel Kvocera, náklady podniku na zabezpečovacie práce, ktoré musia vykonávať po ničivej povodni, budú stáť asi tri milióny eur. Prispeje na nich podľa Kvocera aj vláda. Práce budú podľa riaditeľa SVP trvať asi dva a pol až tri mesiace. Pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku pracujú v obci vo dne aj v noci. K dispozícii majú 15 zariadení rôznej techniky. Za tridsať hodín pracovníci upravili tok miestneho potoka, aby tadiaľ mohla pretekať voda, čo považuje minister za rekordne krátky čas. Pracovníci SVP sa dnes pôjdu pozrieť aj do Horných Orešian, kde vyhodnotia situáciu a stanovia opatrenia na úpravu prietoku vody.




Cesta na Majdán bude hotová cez víkend

Na úprave náhradnej cesty do časti Majdán za Hornými Orešanmi sa práce nezastavia ani cez víkend. Pilčíci, ktorí cestu presvetľujú, budú podľa ich šéfa Mareka Gamu hotoví asi už v sobotu. Potom bude ešte potrebné dokončiť jej zasýpanie kameňom a upraviť asfaltovou drvinou. ,,Nebude to diaľnica, ale bude sa dať po tejto ceste prejsť osobným autom,“ povedal prednosta Obvodného úradu v Trnave Jozef Klokner. Odvážnejší vodiči prechádzali cez pôvodnú lesnú zvážnicu aj dnes. Okrem lesníkov pomáhajú pri jej úprave cestári a viaceré súkromné firmy. Koľko a kedy dostanú zaplatené, momentálne neriešia.

Klokner informoval, že sa bude robiť aj nový most na mieste toho, ktorý v utorok strhla veľká voda potoka Parná. Most nezabezpečia vojaci, ale ministerstvo vnútra prostredníctvom Štátnych hmotných rezerv. Ľudia v osade Majdán majú pitnú vodu, elektrinu, zásobovaný je aj miestny obchod.

Náhradná cesta na Majdán bude hotová už cez víkend

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Francúzsku hrozí, že bez reforiem príde o svoj rating
<< predchádzajúci článok
Figeľ vyberie nového šéfa NDS z najlepších kandidátov