Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. septembra 2014

Občania sú proti oslabeniu možnosti byť pri povoľovaní veľkých stavieb



Viac ako dve tretiny občanov nesúhlasia s tým, aby nový stavebný zákon oklieštil ich možnosť chrániť si zdravie a životné prostredie pred vplyvmi stavebnej činnosti. Ukázal to ...



Zdieľať
Ilustračné foto
Bratislava 25. septembra (TASR) – Viac ako dve tretiny občanov nesúhlasia s tým, aby nový stavebný zákon oklieštil ich možnosť chrániť si zdravie a životné prostredie pred vplyvmi stavebnej činnosti. Ukázal to prieskum, ktorý pre mimovládnu organizáciu Via Iuris uskutočnila agentúra Focus v auguste 2014.


Návrh nového stavebného zákona pripravilo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Via Iuris, ktorá k nemu spracovala pripomienky, zároveň zisťovala postoje verejnosti k téme povoľovania stavieb s dosahom na životné prostredie. Prieskum zrealizovala agentúra Focus na vzorke 1066 respondentov.

Podľa jeho výsledkov 40 percent občanov vôbec nesúhlasí s tým, aby sa v návrhu nového stavebného zákona oslabila ich možnosť stať sa účastníkmi povoľovania stavieb, ako sú továrne, diaľnice, nákupné centrá, priemyselné zóny v susedstve, skládky odpadu. S tým skôr nesúhlasí 29 percent respondetov.

Naopak, 18 percent respondentov v prieskume s obmedzením práv verejnosti skôr súhlasilo, 8 percent súhlasilo úplne. Šesť percent sa nevedelo vyjadriť.

„Navrhovaný stavebný zákon obmedzuje možnosti verejnosti zúčastniť sa na povoľovaní stavby s vplyvom na životné prostredie a zdravie obyvateľov, čím sa dostáva do rozporu s názorom a požiadavkami verejnosti,“ konštatovala v tejto súvislosti právnička spolupracujúca s Via Iuris Viera Kovačechová. Prieskum ukázal veľký záujem verejnosti o stavby týkajúce sa životného prostredia, doplnila.

Kým v minulosti sa do konaní zapojilo 15 percent respondentov prieskumu, v súčasnosti má vôľu zapojiť sa do konania ohľadom veľkých stavieb v okolí 47 percent opýtaných. Ako ďalej informovala Via Iuris, štvrtina opýtaných nesúhlasí s výstavbou veľkých stavieb, ak by ich prevádzkou došlo k poškodeniu životného prostredia alebo zdravia ľudí.

Takmer polovica slovenskej verejnosti (49%) vyjadrila názor, že stavby s významným dosahom na životné prostredie by mali byť povolené a postavené len po dôkladnom zvážení a minimalizovaní ich vplyvov na životné prostredie a zdravie obyvateľstva. Pätina (20 %) opýtaných si myslí, že v prípade takých stavieb by mala ochrana životného prostredia ustúpiť rozvoju regiónu. Štyri percentá opýtaných súhlasia s tým, aby sa takéto významné stavby povoľovali a stavali bez ohľadu na ich vplyv na životné prostredie či zdravie ľudí.

Respondenti podľa Kovačechovej osobitne citlivo vnímali stavby ako nákupné centrá či lyžiarske strediská. Kým v prípade stavieb typu diaľnice či elektrárne nesúhlasilo s výstavbou v prípade ich negatívneho vplyvu niečo vyše 20 percent, pri lyžiarskych strediskách umiestňovaných v národných parkoch to bolo 47 percent opýtaných a v prípade nákupných centier v historickom jadre mesta 52 percent respondentov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Deutsche Post DHL začne tento týždeň skúšobne doručovať lieky dronom
<< predchádzajúci článok
Naživo: Udeľovanie slovenských počítačových Oskarov 2014