Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. februára 2010

Občan Vrábel neuspel na ESĽP proti Slovensku



Európsky súd pre ľudské práva neuznal sťažnosť v prípade Tibor Vrábel proti Slovenskej republike. Jeho syn sa v lete 1998 ...



Zdieľať
Európsky súd pre ľudské práva

Foto: euro-med.dk

BRATISLAVA 5. februára - Európsky súd pre ľudské práva neuznal sťažnosť v prípade Tibor Vrábel proti Slovenskej republike. Jeho syn sa v lete 1998 zúčastnil na súťaži v triatlone na jazere neďaleko Senca, kde sa zároveň konali medzinárodné preteky diaľkovo ovládaných modelov lodí. Jeden z modelov zasiahol sťažovateľovho syna do hlavy a chrbtice a spôsobil mu smrteľné zranenia.

Slovenské súdy uznali riaditeľa pretekov modelov lodí vinným zo spáchania trestného činu ublíženia na zdraví. Dopustil sa ho z nedbanlivosti, pretože nevykonal adekvátne opatrenia, aby predišiel zraneniam iných osôb prítomných na jazere a odsúdili ho na podmienečný trest odňatia slobody na jeden rok. Sťažovateľ si v tomto trestnom konaní uplatnil nárok na náhradu škody spôsobenej smrťou jeho syna. Keďže rozhodnutie o tomto nároku presahovalo rámec trestného konania, súdy sťažovateľa odkázali s nárokom na občianskoprávne konanie.

Vrábel zažaloval Slovensko pre podozrenie z porušenia Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Tvrdil, že okolnosti smrti jeho syna neboli náležite vyšetrené, lebo orgány činné v trestnom konaní neobvinili a nepotrestali všetky osoby zodpovedné za nehodu a on sa nemohol dostatočne zúčastniť na trestnom konaní. Ďalej namietal porušenie svojho práva na spravodlivé konanie v primeranej lehote, a to v dôsledku údajne neprimerane dlhého trestného konania, nevyhovenia jeho nároku na náhradu škody a neobvinenia ďalších osôb z trestného činu. Tvrdil tiež, že vo vzťahu k svojim námietkam nemal k dispozícii účinný vnútroštátny prostriedok nápravy.

Ako informovala zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková, Európsky súd uznal argumenty slovenskej vlády. Konštatoval, že sa v trestnom konaní nevyskytli závažné nedostatky alebo prieťahy zo strany vyšetrovacích orgánov, ktoré by znamenali porušenie Dohovoru. Sťažovateľ mal podľa súdu k tomuto vyšetrovaniu dostatočný prístup. Ďalej poukázal na to, že mal Vrábel možnosť domáhať sa náhrady škody v občianskoprávnom konaní, a to nielen od riaditeľa pretekov, ale aj od ďalších osôb, ktoré považoval za zodpovedné za nehodu. Aj ďalšie námietky považoval súd za zjavne nepodložené a čiastočne za nezlučiteľné s ustanoveniami Dohovoru.

Na základe týchto záverov európsky súd celú sťažnosť vyhlásil za neprijateľnú.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Viedenské referendum s piatimi otázkami
<< predchádzajúci článok
Vrahovia by podľa Lipšica voliť nemali