Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. decembra 2007

Obavy z prudšieho rastu cien potravín sa v novembri nenaplnili



Novembrový rast spotrebiteľských cien, napriek obavám z možného vyššieho ako pôvodne očakávaného rastu cien potravín, napokon analytikom výraznejšie prekvapenie nepripravil. Kým trhový ...



Zdieľať
BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) - Novembrový rast spotrebiteľských cien, napriek obavám z možného vyššieho ako pôvodne očakávaného rastu cien potravín, napokon analytikom výraznejšie prekvapenie nepripravil. Kým trhový konsenzus bol na 3-percentnom medziročnom raste, v skutočnosti podľa údajov zverejnených Štatistickým úradom SR (ŠÚ) spotrebiteľské ceny v jedenástom mesiaci roka medziročne stúpli o 3,1 %. Oproti októbru tak dynamika inflácie dokonca spomalila o 0,2 percentuálneho bodu. "Po zverejnení rekordne vysokého rastu indexu spotrebiteľských cien v Českej republike v pondelok, za ktorým stál najmä rýchly rast cien potravín, sme očakávali, že rast inflácie pod vplyvom rastu cien potravín prekvapí smerom nahor aj na Slovensku. To sa však napokon nepotvrdilo," uviedol analytik VÚB banky Martin Lenko s tým, že rast cien potravín bol na Slovensku rýchlejší v predchádzajúcich dvoch mesiacoch, kým v susednej Českej republike v novembri cenovú úroveň zdá sa dobiehali.

Potraviny, ktorých ceny boli medzimesačne vyššie o 1,3 %, teda rástli viac-menej podľa očakávania a ceny palív s medzimesačným nárastom o 1,5 % vplyvom zdraženia nafty zodpovedali vývoju na svetových trhoch. Na druhej strane sa však objavujú možné dopytové inflačné tlaky súvisiace s rastom cien služieb. "Prekvapivo medzimesačne stúpli ceny trhových služieb, čo by mohlo predstavovať znaky budovania dopytových tlakov v inflácii. Keďže zrýchlenie inflácie v službách je spôsobené hlavne nárastom cien jednej položky spotrebného koša, a to bankových poplatkov, budeme si ešte musieť počkať na údaje z nasledujúcich mesiacov na definitívny verdikt, či dopytové tlaky v inflácii skutočne rastú," konštatoval analytik ING Bank Eduard Hagara. Podľa Juraja Valachyho z Tatra banky medializované informácie hovoria o náraste poplatkov za bankové služby v štyroch bankách, a je možné že podobne sa zachovajú aj iné banky. "Podľa údajov ŠÚ stúpol poplatok za vedenie účtu o 4,9 % a za výber z bankomatu o 3,7 %. Tieto dve položky pridali k novembrovej inflácii 0,12 percentuálneho bodu," dodal.
Harmonizovaná inflácia, ktorá sa berie do úvahy pri posudzovaní plnenia inflačného maastrichtského kritéria a ktorej novembrový vývoj zverejní ŠÚ v piatok, by podľa ekonómov na základe zverejneného národného indexu spotrebiteľských cien mala naďalej zostať bezpečne pod hranicou eurokritéria. "Novembrová harmonizovaná inflácia by mohla dosiahnuť 2,3 %. To by malo byť stále mierne spomalenie z októbrovej úrovne 2,4 %. Predpokladáme, že na jar budeme plniť maastrichtské inflačné kritérium so značnou rezervou," uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová. Zverejnené čísla by tak zatiaľ podľa analytikov nemali priniesť ani zmenu úrokových sadzieb centrálnej banky, napriek tomu, že jadrová inflácia na rozdiel od celkovej oproti októbru zrýchlila. "Bude zaujímavé sledovať budúcotýždňové zasadnutie Bankovej rady Národnej banky Slovenska (NBS) a jej prípadnú zmenu v názore na dopytové tlaky, ktoré doteraz považovala za nízke. Očakávame však, že NBS budúci týždeň ponechá oficiálne úrokové sadzby na nezmenenej úrovni," dodal analytik VÚB banky Martin Lenko.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V druhom pilieri je už takmer 50 mld. korún
<< predchádzajúci článok
Z Bratislavy lieta priama linka do Bangladéša