Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. decembra 2016

Obavy z krízy eura po talianskom referende sú prehnané, tvrdia experti



Volebné lístky ležia na stole vo volebnej miestnosti počas referenda o ústavnej reforme 4. decembra 2016 v Ríme.



Zdieľať
Volebné lístky ležia na stole vo volebnej miestnosti počas referenda o ústavnej reforme 4. decembra 2016 v Ríme. Foto: TASR/AP
 
Frankfurt nad Mohanom 5. decembra (TASR) - Porážka talianskeho premiéra Mattea Renziho v referende o ústavnej reforme bude mať negatívny vplyv na euro aj na talianske štátne dlhopisy, uviedla hlavná ekonómka nemeckej krajinskej banky Helaba Gertrud Traudová. Hlavný ekonóm banky ING-Diba Carsten Brzeski však považuje obavy z novej krízy eurozóny za prehnané.


Ak by finančné trhy reagovali príliš prudko, Traudová počíta s intervenciou Európskej centrálnej banky (ECB). Už pred referendom rizikové prirážky na talianske dlhopisy vzrástli. "Aj Renzi rovnako ako Cameron príliš riskoval," myslí si Traudová.

Taliansky premiér Matteo Renzi spojil svoj politický osud s výsledkom referenda. Po tom, čo sa ukázalo, že voliči odmietli reformu ústavy, ohlásil svoje odstúpenie. V júli po hlasovaní Britov za odchod z Európskej únie (EÚ) zo svojho postu odstúpil aj vtedajší premiér David Cameron.

"Pád vlády v Taliansku nie je ničím skutočne novým a Európa už prežila aj horšie veci," uviedol dnes Brzeski. Výsledok talianskeho referenda podľa neho síce vyvolá novú neistotu, ale v odmietnutí reformy ústavy vidí aj šancu. "Prechodná technokratická vláda môže riešiť problémy bankového sektora a opätovné meškanie reforiem spoločne s Európou s menšími ohľadmi než Renziho vláda."

Taliansky minister financií Pier Carlo Padoan oznámil, že vzhľadom na výsledky nedeľňajšieho referenda v Taliansku sa nezúčastní dnešného zasadnutia ministrov financií eurozóny (Euroskupina), ktorí v Bruseli posudzujú rozpočtové výhľady menovej únie na budúci rok a pokrok Grécka z hľadiska hospodárskych reforiem.

"Netreba z toho robiť drámu. Talianske úrady a banky majú dosť kapacít a nástrojov, ako predísť novej bankovej kríze," uviedol Eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici, ktorý na rokovaní Euroskupiny zastupuje exekutívu Európskej únie (EÚ). Spresnil, že nechce komentovať referendum v Taliansku, ktoré bolo vnútropolitickou záležitosťou iniciovanou reformnými snahami premiéra Mattea Renziho, ako však dodal, po odstúpení premiéra sa krajina neocitne v mocenskom vákuu a Európe nehrozí nová finančná kríza spojená s talianskymi bankami. Zároveň pripomenul, že finančné trhy zatiaľ na situáciu v Taliansku reagujú pokojne.

V podobnom duchu pred zasadnutím Euroskupiny vystúpil aj šéf tohto združenia Jeroen Dijsselbloem, ktorý upozornil, že zvyšok EÚ si musí počkať na rozhodnutie talianskeho prezidenta o tom, koho poverí šéfovaním vlády. Zdôraznil, že Taliansko je silná ekonomika so silnými inštitúciami a kríza niektorých bánk nie je problémom dneška a bude sa riešiť, tak ako sa riešila aj doteraz.

Aj Moscovici aj Dijsselbloem novinárom pripomenuli, že výsledok referenda v Taliansku je reakciou na domáce ústavné zmeny a nie hlasovaním proti EÚ. Jednou z častých otázok novinárskej obce na adresu ministrov financií totiž bolo, či Renziho neúspech v referende neznamená začiatok odchodu Talianska z EÚ, tzv. "špageti exit".

Dijsselbloem odmietol reagovať na špekulácie, či práve Padoan, ktorý dnes neprišiel do Bruselu, nahradí v kresle Renziho, pripomenul len, že Taliansko je krajina so silnými demokratickými inštitúciami.

Ministrov eurozóny dnes čakajú diskusie o návrhu rozpočtov členských krajín na rok 2017, s osobitným dôrazom na tie krajiny, ktorým hrozí porušenie pravidiel rozpočtového deficitu. Medzi tieto krajiny patrí aj Taliansko, ako však pred začatím rokovaní upozornil eurokomisár Moscovici, EÚ pozná škody, ktoré krajine spôsobila séria zemetrasení, ako aj skutočnosť, že Taliansko je najviac vystavené silnému migračnému tlaku.

Brusel je znepokojený protiúspornými rozpočtovými návrhmi doterajšej vlády, ktoré okrem iného zahŕňajú zníženie daní, vyššie dôchodky a viac financií na riadenie migrácie a na prevenciu škôd v prípade budúcich zemetrasení.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Haagu sa začala konečná fáza súdneho procesu s Ratkom Mladičom
<< predchádzajúci článok
ŽIGA: Očakávam rozhodnutie v otázke bezpečnosti dodávok plynu do EÚ