Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. septembra 2009

Obama päťkrát zamietol žiadosť Browna o stretnutie, uvádza denník



Britský premiér Gordon Brown žiadal Biely dom päťkrát o stretnutie s Barackom Obamom, päťkrát dostal zamietavú odpoveď, uvádza londýnsky denník Guardian. A pritom na stretnutie medzi štyrmi očami ...



Zdieľať
LONDÝN 24. septembra (WEBNOVINY) - Britský premiér Gordon Brown žiadal Biely dom päťkrát o stretnutie s Barackom Obamom, päťkrát dostal zamietavú odpoveď, uvádza londýnsky denník Guardian. A pritom na stretnutie medzi štyrmi očami existuje dosť príležitostí, napríklad Valné zhromaždenie OSN, či summit krajín G20 v Pittsburghu, ktorý sa začína vo štvrtok. Napätie medzi dvoma v minulosti blízkymi spojencami v posledných týždňoch viditeľne stúpa. Americká vláda kritizuje Londýn za postup v prípade prepustenia líbyjského atentátnika al-Magráhího z väzenia v Škótsku, zodpovedného za teroristický útok na lietadlo spoločnosti PanAm nad škótskym mestom Lockerbie.


Podľa ďalšieho britského denníka Daily Telegraf Brown dúfal, že si bilaterálnym stretnutím s Obamom zvýši neustále znižujúcu sa popularitu. Denník hovorí o najhoršej kríze medzi USA a Britániou, ktorá údajne pripomína "ľadové vzťahy" medzi americkým prezidentom Billom Clintonom a britským premiérom Johnom Majorom.

Lietadlo spoločnosti PanAm v decembri 1988 letelo z Londýna do New Yorku. Po explózii nastraženej nálože sa zrútilo nad mestom Lockerbie. Pri havárii zomrelo všetkých 259 ľudí na palube a 11 osôb na zemi. Na palube lietadla bolo 189 Američanov.

Al-Magrahí bol jediným odsúdeným v prípade. V roku 2001 dostal doživotie s možnosťou prepustenia najskôr za 27 rokov. Trest si odpykával v škótskom väzení, v auguste ho prepustili s odôvodnením, že je ťažko chorý a ostáva mu len niekoľko mesiacov života. V Líbyi vítali teroristu ako národného hrdinu, s čím Obama hneď vyjadril ostrý nesúhlas. Nahnevali ho aj neskoršie komentáre v britských médiách, podľa ktorých prepustenie al-Magrábího nebolo ani tak zo súcitu, ale pre lukratívny obchod s ropou. Brown sa k celej kauze dlho nevyjadroval a potom vyhlásil, že to bola záležitosť výlučne škótskej vlády, čo médiá spochybnili.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Primátor Žiaru nad Hronom dal trestné oznámenie na autora anonymného listu
<< predchádzajúci článok
Primátor Ďurkovský si opäť vypočul obvinenia pre PKO