O víťazovi Tour de France rozhodol aj vyšší rozpočet CSC, tvrdí Evans
Austrálčan Cadel Evans, ktorého pred štartom tohtoročnej edície prestížnych Tour de France, mnohí pasovali do úlohy hlavného favorita, s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou druhýkrát za sebou ...
PARÍŽ 27. júla (WEBNOVINY) - Austrálčan Cadel Evans, ktorého pred štartom tohtoročnej edície prestížnych Tour de France, mnohí pasovali do úlohy hlavného favorita, s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou druhýkrát za sebou obsadí v konečnom hodnotení druhú priečku.
Rovnako ako minulý rok sa z cenného víťazstva bude na úkor 31-ročného zástupcu stajne Silence-Lotto tešiť Španiel - v roku 2007 to bol Alberto Contador, tentoraz Carlos Sastre. V nedeľu sa síce uskutoční ešte posledná 21. etapa TdF 2008, podľa nepísaného pravidla sa však v nej už celkové poradie nemení. O víťazovi rozhodla sobotňajšia časovka, v ktorej sa Evansovi podarilo náskok Sastreho skresať z pôvodných 1:34 min na 1:05. Minulý rok mal Evans v Paríži na víťazného Contadora stratu 23 sekúnd.
"Nie som zničený, ale veľmi sklamaný. Myslel som si, že časovka mi vyšla lepšie," uviedol rodák z Katherinu. "Očakával som od neho lepší výkon. Na celkové víťazstvo by potreboval v časovke skončiť v prvej trojke (Evans obsadil 7. priečku - pozn. SITA). Ak by podal výkon ako v prvej časovke tohtoročnej Tour, stal by sa víťazom," povedal o Evansovi manažér tímu Silence-Lotto Marc Sergeant. Austrálčan v cieli 20. etapy priznal, že Sastreho čas, ktorý nie je typickým časovkárom, ho šokoval. "Traja či štyria jazdci v časovke podali životný výkon. Čo som však s tým mohol urobiť? Vydal som zo seba všetko a nestačilo to," reagoval Evans.
Pri bližšej analýze cesty k úspechu je zrejmé, že dôležitú úlohu zohrala práca jednotlivých tímov. Kým jazdci tímu Silence-Lotto boli prakticky neviditeľní, Sastremu výrazne pomohli najmä bratia Schleckovci či Fabian Cancellara. "Záležalo aj na tom, že CSC má dva či dvaapolkrát taký rozpočet ako my, môžu si teda dovoliť angažovať viacerých skvelých jazdcov. CSC je v súčasnosti najlepším tímom. Až traja ich cyklisti mali reálnu šancu na víťazstvo, zaslúžili si teda vyhrať," realisticky poznamenal Evans a ešte dodal: "Keď ma ľudia pasujú za favorita, dostáva ma to do neľahkej situácie. Nie je totiž jednoduché zápasiť s takým kvalitným tímom, ktorého traja členovia vás neustále atakujú."
Slabiny tímu priznal i Sergeant, vlna kritiky sa zniesla predovšetkým na hlavu Jaroslava Popoviča, ktorý v roku 2005 v horských etapách na TdF značne pomohol Lancovi Armstrongovi. "Popovič nesplnil naše očakávania na Alpe d'Huez. Ak by nám pomohol znížiť naše manko, Cadel by na Sastreho strácal možno 40 sekúnd a nie 1:34 min. Budeme sa snažiť posilniť náš tím," povedal šéf Silence-Lotto. Evans však nad Tour neláme palicu. "V ostatných rokoch sa mi neustále darilo zlepšovať sa. V roku 2005 som skončil ôsmy, 2006 štvrtý a naposledy druhý. Z druhej pozície prejsť na prvú je najťažšie. Som presvedčený, že pred sebou mám ešte tri či štyri dobré edície Tour," uzavrel sympatický Austrálčan.
SITA, AFP