Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. septembra 2010

O týždeň hlasujeme v referende



Presne o sedem dní rozhodnú voliči v referende o šiestich otázkach. Na to, aby bolo hlasovanie platné musí k referendovým urnám v ...



Zdieľať
dnes volia belgicania Ilustračné foto

Foto: AP Photo/Geert Vanden Wijngaert
BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) - Presne o sedem dní rozhodnú voliči v referende o šiestich otázkach. Na to, aby bolo hlasovanie platné musí k referendovým urnám v sobotu 18. septembra viac ako polovica zo všetkých oprávnených voličov. Podľa Ústavy SR, sú totiž výsledky referenda platné, “ak sa na ňom zúčastnila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda“. Ako sa skončilo hlasovanie v poradí v siedmom plebiscite od vzniku samostatnej SR by malo byť známe pár hodín po zatvorení hlasovacích miestností. Štatistický úrad SR predpokladá, že neoficiálne výsledky zverejní už okolo jednej v noci zo soboty 18. septembra na nedeľu 19. septembra.

Na dodržiavanie právnych predpisov pri príprave a počas konania referenda dohliada Ústredná komisia pre referendum Slovenskej republiky. Podľa komisie prípravy na plebiscit vrcholia a doteraz boli bez problémov. “Ak sa do soboty 18. septembra nestane nič, čo by si vyžiadalo mimoriadne rokovanie ústrednej komisie, komisia sa zíde až v deň referenda,“ pre SITA to povedala riaditeľka odboru volieb a referenda Ministerstva vnútra SR Lívia Škultétyová.

Ministerstvo vnútra, ktoré riadi organizáciu referenda, zriadi od pondelka 13. septembra pre občanov informačnú telefónnu linku. Na číslach 02/4859 2020 a 02/4859 2021 odpovedia volajúcim na otázky týkajúce sa referenda a jeho organizácie. Volať na infolinku sa bude dať počas pracovných dní od 9:00 do 17:30 a aj počas referendovej soboty, 18. septembra od 7:00 do 22:00. Informačná linka je určená výlučne pre občanov a nebudú na nej poskytovať informácie právnickým osobám, médiám, politickým stranám a obciam.

Referendum iniciované stranou Sloboda a Solidarita (SaS) vyhlásil prezident Ivan Gašparovič na 18. septembra. Ľudia sa v referende vyjadria k šiestim otázkam:

1. Súhlasíte s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) zákonom zrušila povinnosť fyzických osôb a právnických osôb platiť úhradu za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom?

2. Súhlasíte s tým, aby NR SR zákonom rozšírila možnosť prerokovať konanie poslanca NR SR ako priestupok na všetky priestupky podľa zákona o priestupkoch (zúženie poslaneckej imunity)?

3. Súhlasíte s tým, aby NR SR ústavným zákonom znížila počet poslancov NR SR na 100 s účinnosťou od nasledujúceho volebného obdobia?

4. Súhlasíte s tým, aby NR SR zákonom ustanovila, že orgány verejnej moci môžu obstarávať osobné motorové vozidlá s obstarávacou cenou maximálne 40-tisíc eur?

5. Súhlasíte s tým, aby NR SR ustanovila možnosť voliť poslancov NR SR a poslancov Európskeho parlamentu prostredníctvom internetu?

6. Súhlasíte s tým, aby NR SR zákonom vyňala osoby poverené výkonom verejnej moci z možnosti uplatniť právo na odpoveď podľa tlačového zákona?.

SaS, ktorá uspela vo voľbách, presadila štyri body referenda do programových téz novej stredopravej vládnej koalície SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd. Hlasovať v plebiscite sa dá iba na území SR, kde pre referendum vytvorili spolu 5 060 hlasovacích miestností. Hlasovať sa bude od 7:00 do 22:00. Ak to bude v niektorých obciach potrebné, môže sa začať o dve hodiny skôr. Kde bude táto možnosť bude jasné, až tesne pred začiatkom referenda. Rovnako ako presný počet občanov, ktorí budú môcť hlasovať.

Hlasy v referende sčíta Štatistický úrad SR. Pripravenosť na referendum posledný raz overí v utorok 14. septembra v celoplošnej skúške. Na spracovaní výsledkov bude pracovať 720 pracovníkov úradu a použije sa 452 počítačov. Tradične bude ŠÚ SR po zatvorení hlasovacích miestností, v sobotu 18. septembra po 22:00, zverejňovať na internete priebežné neoficiálne výsledky hlasovania. Predsedníčka ŠÚ SR Ľudmila Benkovičová predpokladá veľmi rýchle spočítanie výsledkov.

"Očakávam, že výsledok bude známy okolo polnoci ... medzi dvanástou - pol jednou možno, pretože je to oveľa jednoduchšie spracovanie, než boli výsledky parlamentných volieb a než sú výsledky akýchkoľvek volieb," uviedla Benkovičová na prvom zasadnutí ústrednej komisie. Neoficiálne výsledky úrad zverejní na svojom webe - http://www.statistics.sk a na externom - http://www.volbysr.sk. Oficiálne budú známe v nedeľu 19. septembra, keď Ústredná komisia pre referendum SR vyhotoví zápisnicu, ktorú odovzdá do Národnej rady SR.

Referendum by malo stáť 7 224 000 eur, z toho pre Ministerstvo vnútra SR je určených 5 964 000 eur a pre Štatistický úrad SR 1 260 000 eur. Z výdavkov ministerstva vnútra sa najviac minie na činnosť komisií pre referendum. Zo šiestich referend, ktoré sa konali od vzniku samostatnej SR, boli štyri neúspešné - v rokoch 1994, 1998, 2000 a 2004.

V roku 1997 bol plebiscit zmarený vtedajším ministrom vnútra Gustavom Krajčim. Krajči zasiahol do referenda s dvoma otázkami - jednej, týkajúcej sa vstupu do NATO, a druhej, priamej voľby prezidenta - tak, že referendové lístky boli vytlačené a distribuované bez otázky o priamej voľbe prezidenta. Doteraz iba jedno -referendum v máji 2003 o vstupe SR do EÚ - bolo platné. Zúčastnilo sa ho 52,15 percenta oprávnených občanov.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Tadžikistane prišlo o život 20 militantov
<< predchádzajúci článok
Mušarráf chce opäť kandidovať za prezidenta