24hod.sk    Zo zahraničia

10. mája 2014

O prezidentské kreslo sa budú okrem B. Asada uchádzať dvaja kandidáti



Demonštrant s fotkou sýrskeho prezidenta Bašára Asada.



Zdieľať
Demonštrant s fotkou sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Foto: FOTO TASR/AP
Damask 10. mája (TASR) - Sýrsky prezident Bašár Asad a dvaja ďalší málo známi ľudia sú konečnými troma kandidátmi na úrad prezidenta, ktoré sa budú konať budúci mesiac. Informovala o tom dnes agentúra DPA s odvolaním sa na sýrsky najvyšší ústavný súd.


"Konečný zoznam predstavuje pre prijatých kandidátov oznámenie, aby od nedeľného rána začali svoje volebné kampane," povedal hovorca súdu.

Voľby budú v júni

Asad sa stal prezidentom v roku 2000 po smrti svojho otca Háfiza, ktorý krajine vládol takmer 30 rokov. Je najpravdepodobnejším víťazom sýrskych prezidentských volieb. Tie sú naplánované na 3. júna.

Ďalší dvaja kandidáti - Máhir Hadžár a Hasan an-Núrí - zrejme nebudú pre Asada predstavovať vážnych protivníkov, napísala DPA.

Sýrska opozícia a jej západní spojenci opakovane žiadali, aby Asad z postu prezidenta odstúpil, čo by podľa nich bol prvý krok ku skončeniu občianskej vojny. Konflikt vypujkol v roku 2011 a dosiaľ si vyžiadal životy najmenej 150.000 ľudí.

Volebný zákon, ktorý tento rok prijal sýrsky parlament, znemožňuje kandidovať ľuďom, ktorí posledných desať rokov žili mimo Sýrie, čím vylúčil z volieb väčšinu vysokopostavených opozičných vodcov. Väčšina z nich žije v exile.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/o-prezidentske-kreslo-sa-budu-okrem-b-asada-uchadzat-dvaja-kandidati-cl286183.html