Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. marca 2017

O pomoc s osobným bankrotom žiadali stovky ľudí



Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván


Bratislava 16. marca (TASR) – Pracoviská Centra právnej pomoci (CPP) zažívajú od začiatku marca nápor. Počas prvých desiatich dní sa na ne obrátilo viac ako dvetisíc ľudí, ktorí sa zaujímali o nové pravidlá osobného bankrotu. Uviedla to dnes riaditeľka centra Eva Kovačechová. Je to viac, ako je celkové množstvo osobných bankrotov za minulý rok (787).

Od začiatku marca platí novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorá má zvýšiť dostupnosť tohto spôsobu oddlženia. Rozšírila kompetencie štátneho CPP, ktoré po novom výlučne zastupuje ľudí pri konkurze, alebo určuje advokáta v prípade riešenia osobného bankrotu formou splátkového kalendára.

Šéfka centra informovala, že za prvých desať dní poskytli osobnú konzultáciu 747 záujemcom, 1533 ľudí sa na nich obrátilo telefonicky a 244 prostredníctvom e-mailu. „Myslím, že je to obrovský nápor. Nemali sme žiadne tvrdé fakty, dáta, o ktoré by sme mohli oprieť,“ vysvetlila s tým, že záujem bolo dopredu ťažké odhadovať.

Vysoké číslo podľa Kovačechovej naznačuje, že spoločnosť dlhodobo potrebovala tento inštitút. Možnosť osobného bankrotu je na Slovensku už od roku 2005, tzv. malý konkurz bol však v zásade nedostupný pre väčšinu ľudí, ktorí sa teraz na centrum obracajú, vysvetlila riaditeľka. Mohli ho totiž využiť len ľudia s majetkom prevyšujúcim hodnotu 1600 eur a s ďalšími 600 eurami potrebnými na zaplatenie poplatku pre konkurzného správcu.

Väčšina žiadostí je opodstatnená

Centrum muselo kvôli náporu ľudí prijať niekoľko opatrení. Riaditeľka pristúpila k skráteniu konzultačného času na polhodinu pre jedného klienta, čím sa podarilo skrátiť čakacie doby. „Vo väčšine kancelárií sú teraz objednaní klienti na mesiace máj, možno jún,“ uviedla.

Stále sú ale dve kancelárie alebo konzultačné pracoviská, kde sú ľudia objednaní až na letné mesiace. Celkom 1438 klientov centrum objednalo na konkrétny termín a medzičasom už stihlo spracovať 100 žiadostí o konkurz a osem žiadostí o splátkový kalendár. Prvý návrh bol už podaný na súd.

Podľa Kovačechovej sa zatiaľ javí väčšina žiadostí ako opodstatnená. „Naozaj sú to ľudia, ktorí majú množstvo dlhov, a tým pádom sú aj adeptmi na konkurz,“ povedala s tým, že niektorí nespĺňajú podmienku, že zároveň na nich musí byť uvalená exekúcia alebo podobné konanie.

Najčastejšie sú ľudia zadlžení v nebankových subjektoch, bankách, dlhujú na zdravotnom, sociálnom poistení a daňovému úradu. Skladba žiadateľov je široká, nájdu sa medzi nimi nezamestnaní, pracujúci, podnikatelia – fyzické osoby, bezdomovci a v niektorých lokalitách i sociálne vylúčené skupiny, menovala Kovačechová. „Sú tam mamičky na materskej, medzi uchádzačmi bol aj právnik, architekt, ľudia, ktorí bežne pracovali, ale súhrou okolností sa dostali do nepriaznivej situácie,“ doplnila.

Pre osobný bankrot pribudli zamestnanci

Centrum právnej pomoci bolo v súvislosti s novou náplňou personálne posilnené. K pôvodným 88 pracovníkom pribudlo 37 právnikov a pracovníkov prvého kontaktu so sociálnym vzdelaním. Nie je to konečný stav a v priebehu štyroch rokov sa má ďalej rozšíriť. K jeho súčasným 12 kanceláriám majú pribudnúť tri ďalšie a dnešných 16 konzultačných pracovísk sa má zvýšiť na necelých 30.

Riaditeľka CPP upozornila, že pre úspešný priebeh osobného bankrotu je dôležité riadne a kvalifikované vyplnenie žiadosti, v opačnom prípade súd návrhu nemusí vyhovieť. „Je tu potrebná veľmi významná súčinnosť pracovníkov centra s klientmi,“ vysvetlila dôležitosť osobných konzultácií. Zmierniť čakacie doby sa centrum pokúsi aj zavedením hromadných informačných konzultácií, ktoré bude organizovať na pôde súdov v spolupráci s nimi.

Zmeny v konkurznom zákone majú za cieľ podstatne znížiť náklady spojené so začatím konania o oddlžení. Nemajetným dlžníkom by mal s nimi pomôcť štát. Novela priniesla i ochranu dlžníkov pred úplnou stratou bývania. Dlhov sa môže po novom dlžník zbaviť konkurzom alebo cez splátkový kalendár. Pri konkurze odovzdá na speňaženie majetok a súd následne rozhodne o oddlžení. V prípade splátkového kalendára si dlžník ponechá časť majetku, ale v stanovenom období vypláca sumu, ktorú určí súd. Zostatok dlhu bude nevymáhateľný. Domáhať sa zbavenia dlhov môže iba raz za desať rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mesto Hannover zrušilo plánovanú propagandistickú akciu tureckej AKP
<< predchádzajúci článok
Toyota chce do britského závodu investovať okolo 240 miliónov libier