11. mája 2015
Ilustračné foto Foto: TASR/Andrej GalicaBratislava 11. mája (TASR) - Slováci, ktorí sa z rôznych dôvodov nachádzali v zahraničí, kontaktovali vlani častejšie slovenské zastupiteľské úrady (ZÚ) so žiadosťou o pomoc a asistenciu, ako tomu bolo v roku 2013. Vyplýva to zo správy o činnosti konzulárnej služby SR za rok 2014, ktorú ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo na svojej stránke.
Minulý rok prijali konzulárni pracovníci v ústredí a na ZÚ 137.639 žiadostí, čo je takmer o pätinu viac ako v predchádzajúcom roku.
Rezort diplomacie zabezpečil pomoc pre 3460 občanov SR v núdzi. Najviac žiadostí o pomoc hlásili z veľvyslanectva v Madride (360), Záhrebe (340) a Prahe (304).
Pre tých, ktorí sa v zahraničí ocitli z rôznych príčin bez cestovného pasu, vydali v 55 štátoch sveta spolu 4326 náhradných cestovných dokladov. Ich počet oproti roku 2013 narástol o 9,5 percenta.
Okrem toho konzulárna služba SR riešila zabezpečenie návratu 55 slovenských rekreantov z bulharských letovísk v Kitene a v Primorsku po krachu cestovnej kancelárie Darne. Rovnako tak repatriáciu telesných pozostatkov dvoch horolezcov, ktorí sa stali obeťami lavíny v Nepále v októbri 2014.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR