07. septembra 2013
Ilustračné foto Foto: TASR/APBuenos Aires 7. septembra (TASR) - V argentínskej metropole Buenos Aires odštartoval predpoludním miestneho času sobotňajší program 125. zasadnutia Medzinárodného olympijského výboru (MOV), na konci ktorého bude známe dejisko Hier XXXII. olympiády v roku 2020. Rozhodne sa o ňom medzi trojicou Istanbul, Tokio a Madrid.
Hlasovanie odštartuje o 20.45 SELČ
Členovia MOV si na úvod programu vypočuli záverečné prezentácie kandidátskych miest, ktorých delegácie viedli turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, japonský premiér Šinzó Abe a španielsky korunný princ Felipe s premiérom svojej krajiny Marianom Rajoyom. Každé z troch kandidátskych miest malo vrátane odpovedí na otázky k dispozícii ešte približne 70 minút, aby presvedčilo o svojich prednostiach. Žreb rozhodol, že pôjdu v poradí Istanbul, Tokio a na záver Madrid.
Dejisko OH 2020 zvolia v tajnom hlasovaní členovia MOV, z ktorých 97 má oprávnenie voliť v prvom kole. Je medzi nimi aj úspešná slovenská strelkyňa Danka Barteková. Hlasovanie odštartuje približne o 20.45 SELČ, slávnostný ceremoniál vyhlásenia výsledkov je naplánovaný od 22.00 SELČ.
Turecký ministerský predseda Erdogan v sobotňajšej 45-minútovej prezentácii zdôraznil, že Istanbul pripraví hry s jasným posolstvom mieru a tolerancie.
"Bude to významný, užitočný a silný odkaz nielen pre svet, ale najmä pre región, ktorý veľmi potrebuje mier. Žijeme v čase, keď náš región a celá planéta túžia po mieri," vyhlásil Erdogan. Kandidatúru jeho krajiny výrazne oslabili občianske nepokoje a policajné represálie v uliciach Turecka i ozbrojený konflikt a hroziace vojenské akcie v susednej Sýrii. Navyše, v uplynulých mesiacoch až 31 tureckých športovcov uviazlo v dopingovej sieti.
Istanbul sa o organizáciu OH uchádza už piaty raz
Istanbul sa v reakcii na kritiku predstavil pred členmi MOV ako "mesto tolerancie", ktoré zároveň zastupuje aj celý moslimský svet.
"Je to mesto priateľstva a bratstva. V tomto kritickom období chceme z Istanbulu poslať do celého sveta silný mierový odkaz," zdôraznil turecký premiér. Šéf kandidatúry Istanbulu Hasan Arat si myslí, že pridelením hier by olympijské hnutie vyslalo jasný signál o snahe pomôcť rozvíjať celý región a prijať ho za svoj.
"Bola by to šanca posunúť veci dopredu v čase, keď svet potrebuje novú nádej," povedal Arat s tým, že Turecko a okolité krajiny si z hier zoberú inšpiráciu ako žiť v mieri a priateľstve. Hlavné mesto Turecka sa o organizáciu OH uchádza už piaty raz a opätovne hovorí o hrách, spájajúcich dva kontinenty - Európu a Áziu.
Tokio ponúka stopercentý servis a odmieta vplyv Fukušimy
Tokio nijako neovplyvnila nukleárna kríza po katastrofe v japonskej jadrovej elektrárni vo Fukušime, zdôraznil vo svojom prejave premiér "krajiny vychádzajúceho slnka" Šinzó Abe.
"Dovoľte mi ubezpečiť vás, že všetko máme pod kontrolou. Táto udalosť nenapáchala a nikdy ani nenapácha žiadne škody v Tokiu. Neexistuje žiadne zdravotné riziko," uviedol. Prezident Japonského olympijského výboru Cunekazu Takeda presviedčal členov MOV, aby volili Tokio a budú mať garantované splnenie všetkých podmienok a stopercentný servis počas hier. Vyzdvihol tiež, že žiadny z japonských športovcov nemal v doterajšej histórii olympiád a paralympiád pozitívny dopingový test.
Hlavné mesto Japonska ako jediné z trojice kandidátov už OH usporiadalo, v roku 1964 sa skončili úspechom. Krajina privítala aj zimnú olympiádu v rokoch 1972 v Sappore a 1998 v Nagane. Tokio sa neúspešne uchádzalo aj o OH 2016, tentoraz ale bolo pred hlasovaním najvýraznejším favoritom. Hlavnou prednosťou kandidatúry sú krátke vzdialenosti medzi športoviskami, 85 percent z nich leží v okruhu do 8 km od olympijskej dediny. Plusom je aj finančná vyváženosť a stabilita projektu. "Správny partner v pravý čas," znelo motto Japoncov tesne pred voľbami.
"Tokio je jedno z najbezpečnejších miest na svete," prízvukoval v prezentácii Abe s prísľubom zaplnených štadiónov počas hier.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR